تبلیغاتآیا ثابت هابل اشتباه است؟

اخترشناسان با استفاده از روش‌های جدید، فاصله كهكشان مثلث را تا زمین 3.14 میلیون سال تعیین نوری كرده‌اند. جدیدترین اندازه‌گیری‌ها از فاصله یكی از نزدیك‌ترین كهكشان‌ها به راه‌شیری، این احتمال را مطرح كرده است كه جهان 15 درصد وسیع‌تر و پیرتر از آنی باشد كه تاكنون تصور ‌شده است.   

 

گروهی از اخترشناسان به سرپرستی آلسستو بونانوس، اخترشناس مركز اخترفیزیك كارنگی در واشنگتن، موفق شدند با استفاده از داده‌های مجموعه‌ای از بزرگ‌ترین تلسكوپ‌های جهان، از جمله تلسكوپ ده متری كك در هاوایی، فاصله یك جفت ستاره گرفتی را در كهكشان مثلث اندازه‌گیری كنند. ستارگان این دوتایی گرفتی هر پنج روز یك‌بار از مقابل یكدیگر عبور می‌كنند و تغییراتی را در درخشندگی این اجرام پدید می‌آورند. این گروه توانست با اندازه‌گیری دقیق نور، سرعت و دمای اعضای این منظومه، درخشندگی واقعی این دو ستاره را اندازه‌گیری كند. با مقایسه درخشندگی واقعی این ستارگان و مقدار نوری كه از آنها به زمین می‌رسد، اخترشناسان توانستند فاصله این كهكشان را 3.14 میلیون سال نوری از زمین اندازه‌گیری كنند. این مقدار به شكل اسرارآمیزی نزدیك به نیم میلیون سال نوری بیشتر از تخمین‌های پیشین است.

 

اندازه‌گیری فواصل كیهانی كار آسانی نیست. برای مثال، اجرام دوردست و بسیار درخشانی شبیه به اجرام نزدیك كم‌نورتر دیده می‌شوند. برای اجتناب از بروز چنین مشكلاتی، اخترشناسان كیلومترشمارهای كیهانی ویژه‌ای را یافته‌اند كه با استفاده از روش‌های مستقل از یكدیگر، فاصله اجرام نزدیك را با دقت بالایی تعیین می‌كند. آنها از این كیلومترشمارها استفاده می‌كنند تا بتوانند مقیاس‌های دقیقی برای فواصل كیهانی بسیار عظیم تدوین كنند.

كرزایستف استانك، اخترفیزیك‌دان دانشگاه ایالتی اوهایو و از اعضای این گروه تحقیقاتی می‌گوید: در هر مرحله‌ای با انبوهی از خطاها مواجه می‌شدیم؛ از این رو به روش یكتا و دقیقی در اندازه‌گیری فواصل احتیاج داشتیم تا روزی بتواند ما را در اندازه‌گیری دقیق انرژی تاریك و دیگر موضوع‌های مشابه كمك رساند.اما اندازه‌گیری جدید كه به كمك بررسی یك دوتایی گرفتی انجام شده، نیاز به آن روش‌های اضافی را مرتفع ساخته است.

فاصله پیشین كهكشان مثلث بر پایه محاسباتی بدست آمده بود كه به مقدار ثابت هابل وابستگی زیادی داشت. ثابت هابل، آهنگ انبساط و گذران عمر عالم است و مقدار آن بر پایه آخرین اطلاعات ارسالی ماهواره WMAP، 70 كیلومتر بر ثانیه بر مگاپارسك اندازه‌گیری شده است. اما فاصله جدید كهكشان مثلث مستلزم این است كه مقدار ثابت هابل 15درصد بیشتر باشد.

اگر این موضوع صحت داشته باشد، آن‌گاه جهان 15درصد بزرگ‌تر و به همان مقدار پیرتر از چیزی است كه پیش از این تصور می‌شد. آخرین مشاهدات ماهواره‌ای و بخصوص تحلیل تابش زمینه كیهانی حاكی از آن است كه سیزده میلیارد و هفتصد میلیون سال از عمر جهان می‌گذرد؛ اما نتایج این اندازه‌گیری جدید تخمین می‌زند عمر واقعی جهان 15.8 میلیارد سال باشد.

اما این اندازه‌گیری می‌تواند نتیجه جالب‌تری نیز دربر داشته باشد. نوربرت پرزایبیلا، اخترشناس دانشگاه ارلانگن نورمبرگ در آلمان و دیگر عضو این گروه تحقیقاتی می‌گوید: این نتایج نشان می‌دهد اتفاق‌های بسیار جالبی بر سر ثابت هابل افتاده است. البته ثابت هابل با این رویدادها بیگانه نیست. كشف یك ابرنواختر دوردست در تصویر ژرف شمالی تلسكوپ فضایی هابل كه در نهایت منجر به كشف انرژی تاریك شد، یكی از مشهورترین این اتفاق‌های عجیب و شگفت است كه علت و ماهیت آن هنوز در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

البته یك مشكل بزرگ وجود دارد كه این گروه تحقیقاتی تنها فاصله یك كهكشان نزدیك را اندازه‌گیری كرده‌اند و برای اثبات نظریه خود به شواهد و اندازه‌گیری‌های بیشتری نیاز دارند. اعضای این گروه در نظر دارند با استفاده از دیگر تلسكوپ‌های بزرگ زمین دامنه پژوهش‌های خود را بگسترانند. این دورترین فاصله‌ای است كه بشر تا كنون توانسته به شكل مستقیم اندازه‌گیری كند و شاید بتوان گفت این اندازه‌گیری، نهایت كاری است كه می‌توان با تلسكوپی به بزرگی تلسكوپ ده متری كك انجام داد.

 

طبقه بندی: مقالات جالب نجومی،  ماهواره ها، 
جمعه 20 شهریور 1388 توسط محسن | نظرات ()


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب