تبلیغاتسیارکی که زمین را تهدید می کند

این سیارك كه عرض آن ۳۹۰ متر است آپوفیس (Apophis) نام دارد و ممكن است طى ۳۱ سال آینده به زمین برخورد كند. دانشمندان اجراى طرحى براى تغییر مسیر این سیارك را ضرورى مى دانند. در اسطوره هاى باستانى مصر آپوفیس روح پلیدى و نابودى بود، شیطانى كه مصمم بود جهان را در تاریكى ابدى فرو برد. اختر شناسان استدلال مى كنند این اسم مناسب تهدیدى است كه اكنون از فضاى خارج به سوى زمین در حال حركت است.

 دانشمندان پیشروى این سیارك ۳۹۰ مترى را كه سال گذشته كشف شد، تحت نظر دارند. این سیارك به طور بالقوه در مسیر برخورد به زمین است. این دانشمندان از دولت ها درخواست مى كنند كه بر روى یك استراتژى براى مقابله با این سیارك تصمیم گیرى كنند. سازمان هوانوردى و فضانوردى آمریكا (ناسا) برآورد كرده است برخورد آپوفیس كه احتمال دارد در سال ۲۰۳۶ اتفاق بیفتد، صد هزار برابر انفجار اتمى در هیروشیما انرژى آزاد خواهد كرد. هزاران متر مربع به طور مستقیم از این انفجار متاثر مى شوند، اما تمام كره زمین تحت تاثیر گرد و غبارى كه به درون جو پرتاب مى شود قرار خواهد گرفت. دانشمندان همچنین اصرار دارند كه در واقع زمان كمى براى تصمیم گیرى باقى مانده است. طى جلسه متخصصان «اجسام نزدیك به زمین» در لندن، دانشمندان گفتند كه سال ها طول خواهد كشید تا فناورى لازم براى منحرف كردن این سیارك طراحى، آزمایش و ایجاد شود. مونیكا گرادى متخصص شهابسنگ ها از اوپن یونیورسیتى گفت: «موضوع« زمان» برخورد یك جسم به كره زمین است، نه اینكه آیا جسم به كره زمین اصابت مى كند یا نه. بسیارى از اجسام كوچك در زمان رسیدن به جو زمین متلاشى مى شوند و تاثیرى ندارند. اما هر چند هزار سال یك بار یك جسم نزدیك به كره زمین با بیش از یك كیلومتر پهنا به زمین برخورد مى كند. هرچندصد میلیون سال هم یك جسم نزدیك به زمین كه اندازه آن بزرگ تر از ۶ كیلومتر است و مى تواند انقراض كلى را به دنبال داشته باشد، به كره ما برخورد مى كند. موعد برخورد یك جسم بزرگ دیركرد داشته است.»

آپوفیس تا زمان كشف آن در ماه ژوئن سال گذشته به طور پیوسته ردگیرى مى شد. اما در ماه دسامبر نگرانى هاى جدى شروع شد. رصدهاى بیشتر از این سیارك كه به وسیله اخترشناسان انجام شد، احتمال برخورد به زمین در سال ۲۰۲۹ را بیشتر ارزیابى مى كند.

به نظر مى رسد كه ۲۰ سال تا برخورد بالقوه زمانى بسیار طولانى باشد. اما آندریا كاروسى در جلسه هفته گذشته بنیاد «Spaceguard» گفت كه زمان تصمیم گیرى دولت ها براى اتخاذ روشى براى مقابله با آن اكنون است. باید به دانشمندان فرصت داده شود ماموریتى بازدارنده را مهیا كنند. اوج نگرانى زمانى بود كه آپوفیس رقم چهار از ده در مقیاس تورینو (Torino) را به خود اختصاص داد. تورینو واحد و درجه تهدیدى است كه یك جسم نزدیك به زمین ایجاد مى كند. در این مقیاس رقم ۱۰ بیانگر یك برخورد قطعى است كه مى تواند فاجعه اى جهانى را باعث شود. این بالاترین رقم براى یك (keyhole) یك در ۵۰۰/۵ است. این نقطه یك قسسیارك طى تاریخ مدون است و احتمال برخورد آن به زمین ۱ در ۳۷ بود. در نهایت، در پایان سال گذشته احتمال برخورد در سال ۲۰۲۹ نفى شد. آلن فیتسى مانس (Alan Fitzsimmons) اختر شناس دانشگاه كوین بلفاست گفت: «زمانى كه این سیارك در تاریخ ۱۳ آوریل سال ۲۰۲۹ از نزدیكى ما عبور كند، زمین آن را منحرف و مدارش را تغییر مى دهد. احتمال كمى وجود دارد كه اگر این سیارك از میان یك نقطه خاص (keyhole) در فضا بگذرد، گرانش زمین شرایط را به گونه اى تغییر مى دهد كه وقتى این سیارك دوباره در حدود سال ۲۰۳۶ برمى گردد با كره زمین برخورد خواهد كرد. براساس آخرین اطلاعات، شانس عبور آپوفیس از میان این نقطه مت ۶۰۰ مترى از فضا است. براى چگونگى منحرف كردن سیارك ها كمبود ایده نداریم. گروه ایده هاى پیشرفته (Advanced Concepts Team) در موسسه فضایى اروپا با طراحى برخى ماهواره ها و موشك ها براى «هل دادن» سیارك ها به یك مدار دیگر در ارائه این ایده ها پیشرو بوده است.همه فناورى ها (حتى ایده هایى با خطرات بالقوه مانند سفینه هایى با سوخت هسته اى) براى انحراف سیارك ها بررسى شده اند. پروفسور فیتسى مانس گفت: «مزیت پیشرانش هسته اى قدرت زیاد آن است. اما نكته منفى این است كه ما هنوز آن را آزمایش نكرده و انجام ندادیم. اما تعداد زیادى فضاپیما وجود دارد كه از فناورى پیشرانش الكتریكى خورشیدى بهره مى برند و ما اطمینان كامل داریم كه این فناورى كارایى دارد.»

شیوه ارجح ساده ترین شیوه نیز هست: یك فضاپیما به طرف سیارك پرتاب مى شود تا مسیر آن را تغییر دهد. موسسه فضایى اروپا در نظر دارد كه این ایده را با ماموریت دن كیشوت آزمایش كند. در این ماموریت دو ماهواره به طرف یك سیارك فرستاده مى شوند. یكى از آنها هیدالگو (Hidalgo) با سرعت زیاد به سیارك برخورد مى كند، در حالى كه دیگرى یعنى سانچو (Sancho) تغییر در مدار آن را اندازه گیرى خواهد كرد. در ماه هاى آینده درخصوص طراحى واقعى این كاوشگران تصمیم گیرى مى شود و پرتاب آنها در دهه آینده صورت مى گیرد. یك ایده دیگر كه به نظر مى رسد دانشمندان از آن استقبال نمى كنند استفاده از مواد منفجره است. پروفسور فیتسى مانس مى گوید: اگر انفجار بسیار نزدیك به برخورد باشد، تكه هاى بسیارى به زمین برخورد مى كنند كه دامنه آسیب را گسترش مى دهد. در ماه سپتامبر، دانشمندان دانشگاه گلاسكو و استراتكلاید (Strathclyde) شبیه سازى هاى رایانه اى را آغاز كردند تا عملى بودن تغییر مسیر سیارك ها را بررسى كنند. بهار سال آینده نیز فرصتى دیگر براى رصد هاى رادارى آپوفیس خواهد بود. این رصد ها به اختر شناسان كمك مى كنند تا مدارهاى آینده احتمالى این سیارك را به طور دقیق تر بررسى و محاسبه كنند. اگر دانشمندان طى رصد هاى بهار آینده نتوانند برخورد به زمین در سال ۲۰۳۶ را نفى كنند، شانس بعدى براى رصدهاى بهتر تا سال ۲۰۱۳ میسر نخواهد شد. ناسا استدلال مى كند كه تصمیم نهایى در مورد چگونگى مقابله با آپوفیس باید در این مرحله از رصدها صورت بگیرد. پروفسور فیتسى مانس مى گوید: «ممكن است در مورد اینكه آیا یك ماموریت تمام عیار براى جلوگیرى از برخورد باید ادامه پیدا كند یا خیر در سال ۲۰۱۳ تصمیم گیرى شود. اختر شناسان در سال ۲۰۲۹ مطمئن خواهند شد كه آیا آپوفیس تهدیدى براى سال ۲۰۳۶ خواهد بود یا خیر. اگر مشخص شود كه بدترین حالت حقیقت دارد و زمین براى آن آماده نباشد، دیگر بسیار دیر خواهد شد. یتس یكى دیگر از دانشمندان مى گوید: «اگر ما تا سال ۲۰۲۹ منتظر بمانیم، بعید است كه بتوانیم در سال ۲۰۳۶ در مورد آن اقدام كنیم.»

طبقه بندی: مقالات جالب نجومی،  سیارک ها، 
جمعه 20 شهریور 1388 توسط محسن | نظرات ()


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب