تبلیغاتتندبادهای عظیم كهكشانی

در تصور حیرت انگیزی كه با كمك تركیب دو تصویر نور مریی و پرتوهای ایكس از كهكشان NGC 3079 به دست آمده است تندبادكهكشانی عظیمی آشكار شده است در این تصویر نقاط آبی رنگ را تلسكوپ فضایی پرتوX چاندرا و نقاط قرمز و سبز را تلسكوپ فضایی هابل از این ناحیه تهیه كرده است.

در این تصور تركیبی، دو ستون از گازهای داغ مشخص شده است كه در بخش مركزی این تصویر ساختاری نعل اسبی شكل را ایجاد كرده اند. بخشی از این گازها دمایی در حد 10 هزار درجه سلسیوس دارند در حالیكه بخش دیگر این ستونهای گازی تا 10 میلیون درجه سلسیوس ملتهب شده است. به نظر می رسد این ساختار نتیجه ای از وزش یك تند باد مهیب در مركز این كهكشان باشد.این تندباد عظیم حجمهای عظیمی از گاز را از مركز این كهكشان جدا كرده و در نتیجه حفره ای از گازهای سرد در مركز این ناحیه به وجود آمده است و گازهایی كه توسط این تند باد از كهكشان جدا شده اند در طول این شكاف به هم فشرده شده و دمای آنها افزایش یافته و در امتداد ساختاری رشته مانند متراكم شده و در نهایت این ساختار نعل اسبی را تشكیل داده اند.

وسعت این تند باد عظیم را می توان در ناحیه سهمی شكل مركز تصویر مشاهده كرد.چنین تندباد های عظیمی، نظیر آنچه در قلب این كهكشان تفكیك شده است احتمالا ناشی از فعالیتهای سیاهچاله ابر پر جرم مركزی كهكشان و یا زنجیره ای از انفجارهای ابر نواختری در این ناحیه بوده است. بررسی این ساختارها در تعیین سیر تحول كهكشان بسیار مهم است چراكه این تندبادها نقش مهمی در تولد ستارگان جوان و توزیع آنها در كهكشانها ایفا می كنند و در همین حال به جداسازی عناصر سنگین و سبك و پراكندگی انها در نواحی مختلف كهكشان یاری می دهند. دانشمندان تا كنون در تخمین جرمی از گاز كه با كمك این تندباد ها منتقل می شده است، دچار اشتباه بوده و مقدار آن را بسیار كمتر از آنچه كه هست برآورد می كرده اند.

طبقه بندی: مقالات جالب نجومی، 
جمعه 20 شهریور 1388 توسط محسن | نظرات ()


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب