تبلیغاتسرچشمه های متفاوت درخشهای گاما

اخترشناسان تفاوتهای جدیدی را بین منابع تولید كننده درخشهای كوتاه مدت و بلند مدت گاما، آشكار كردند. بر خلاف آنچه اغلب اوقات تصور می شود مهیبترین انفجارهای عالم نه تنها مدت زمانی طویل نظیر سالها یا روزها و حتی ساعتها طول نمی كشند، بلكه در كمتر از چند ثانیه از بین می روند.رفتار این انفجارهای عظیم همانند جادوگران زبردستی است كه با یك حركت چوب جادوگری از نظرها محو می شوند .

درخشهای گاما كه ناشی از انفجارهای عظیمی درگوشه و كنار عالم است اكثر اوقات در حدود 10 ثانیه دیده شده و سپس ناپدید می شوند.اما برخی از آنها مدت زمان بیشتری قابل رویت باقی می مانند كه اصطلاحا به درخشهای با دوام ( در مقابل درخشهای سریع ) معروفند. علت اختلاف زمان درخش این انفجارهای عظیم مساله ای طولانی در اخترشناسی را تشكیل می دهد. بسیاری معتقدند این تفاوت در زمان درخش مربوط به تفاوت فیزیكی منابع ایجاد كننده این درخشها است.

تحقیقات جدید و كاملی كه انجام شده است صحت این نظر را بیشتر اثبات می كند. در این تحقیق جدید لاجوس بالاز (Lajos Balazs) از دانشگاه بوداپست مجارستان به همراه تیمی از جمهوری چك و دانشگاه پنسیلوانیا، 1972 مورد از درخشهای گاما را مورد بررسی قرار دادند. این درخشها بین سالهای 1370 تا 1378 توسط رصدخانه پرتو گاما كامپتون (تصویر كوچك) رصد و ثبت شده بودند. این گروه با بررسی مدت رویت درخشها و مقایسه آن با پارامتری از این درخشها كه بر اساس مجموع انرژی كل فوتونهای خارج شده از منبع در خلال یك انفجار پرتو گاما محاسبه می شود به این نتیجه رسیدند كه این پارامتر با هردو نوع این درخشها همبستگی دارد و با افزایش مدت درخش مقدار آن نیز افزایش پیدا می كند اما نحوه افزایش آن با توجه به نوع درخش كاملا متفاوت است. در درخشهای بلند مدت این پارامتر رابطه مستقیم با مدت زمان دارد و این نشان می دهد نرخ تولید پرتوها ی گاما در مركز این چشمه ها ثابت است اما این بستگی در درخشهای كوتاه با این رابطه نیست و احتمالا این نرخ تبدیل با گذشت زمان كاهش می یابد. در مقاله ای كه محققان این طرح ارایه كرده اند آمده است تفاوت جدیدی كه بین دو گونه متفاوت درخشها آشكار شده است نشان از اختلاف ذاتی بین منابع تولید كننده درخش داردكه احتمالا بر اثر نحوه و چگونگی تولید درخشها ایجاد می شود. این نتیجه گیریها نظریه ای را تقویت می كند كه مطابق آن در خشهای طولانی تر براساس انفجارهای ابرنواختری و درخشهای كوتاه در اثر فعالیت ستاره های نوترونی و یا سیاهچاله ها و یا انواع خاصی از ابرنواخترها ایجاد می شود.

طبقه بندی: مقالات جالب نجومی، 
جمعه 20 شهریور 1388 توسط محسن | نظرات ()


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب