تبلیغاتپیشرفت كلیدی به سوی میكرو فضاپیماها

پراسانا چاندراسخار، گفت : " ما فرایندهایی در فضا كه شدت گرما را از بین ببرند یا فضاپیما را در شدت سرما ، گرم نگهدارد ، نداریم .   

پراسانا چاندراسخار، گفت : " ما فرایندهایی در فضا كه شدت گرما را از بین ببرند یا فضاپیما را در شدت سرما ، گرم نگهدارد ، نداریم . ممكن است این خیلی ناچیز به نظر برسد اما ، كنترل دمایی فضاپیما به طور قطع بسیار سخت است . فعلا ، هیچ راهی برای انجام آن برای فضاپیماهای خیلی كوچك وجود ندارد ."

با وجود بها 5 هزار دلارگردش یك پوند از محموله بار معلق پیرامون ، انتظار می رود میكروفضاپیما نیروی محركه آینده توسعه ی هوافضایی باشد . با این صنایع مینیاتوری ، ناسا ، ارتش و شركت های خصوصی قادر خواهند بود كه كاوشگرها و ماهواره های بیشتر، باز كننده درها به سوی ژرفای كاربردهای جدید برای ارتباطات و دفاع ، با هزینه ی كمتر پرتاب كنند . اما قبل ازاینكه اولین میكرو فضاپیما بتواند پرتاب شود ، دانشمندان نیاز دارند سیستمهای تنظیم دمایی بزرگ به كار رفته را برای كمك به جلوگیری از سوختن سفینه های امروزی درنور خورشید فضا یا انجماد سفینه در درجه تاریكی فقدان خورشید ، كوچك كنند .

فضا یك محیط بی رحم است . خارج از محدوده ی گرم و راحت اتمسفر زمین ، هر شاتل و ماهواره ای به ستیزه با ، گرما و سرمای خیلی زیاد ، وزش نشات گرفته از ذرات بادهای خورشیدی و زبانه های متناوب خورشیدی ، قابلیت ایجاد خوردگی توسط اتم اكسیژن و دسته ی امواج فرابنفش نیاز دارد .

بالاخره ، اینجا سنگهای آسمانی بسیار ریز ؛ خرده های باقی مانده سرگردان فضایی در سرعت بالای 20 هزار مایل بر ساعت –تقریبا دهها ساعت سریعتر از هر گلوله ای در روی زمین - وجود دارند .

چاندراسخار و تیم اش باید تكنولوژی تنظیم دمایی ای بسازند كه بتواند با تمام این خطرات ستیز كند و هنوز به اندازه كافی برای استفاده در میكرو فضاپیماها روشن باشد .

در فضاپیماهای بزرگتر " حائلها "ی مكانیكی - كه چاندراسخار آنها را " درپوشهای عظیم پنجره "

می نامد - و حلقه های لوله های خنك سازی ، كنترل دمایی را انجام می دهند . جز معایب سنگینی و قیمت ، این تكنولوژیها برای تركیب با میكرو یا نانو فضاپیما دشوار یا غیر ممكن هستند .

چاندراسخار به عهده گرفتن موضوع را از سال 2003 به عنوان یك شاخه از یك تكنولوژی نظامی آغاز كرده است . راه حل او طراحی شناخته شده به عنوان " سیستم الكتروكرومیك پوسته نازك نشر متغیر " ، یك " ساندویچ " باریك ، قابل انعطاف كه شبیه پلاستیك به نظر می رسد و زمانی كه یك بار الكتریكی به آن داده می شود می تواند تغییر رنگ دهد .

غشای نازك می تواند در میكرو فضاپیما مانند یك پوست ، مبدل رنگ از روشن به تیره مبنی بر در معرض بودن خودش در برابر نورشدید خورشید یا تاریكی خیلی زیاد به كار رود.چاندراسخار افزود كه "تغییر رنگ" در فروسرخ همانندطیف نور مرئی است

فیلم تغییر مكان می دهد از یك وضعیت "نشر" بالا -یا نشر مقدار زیادی گرما – در دماهای گرم و یك نشر كم یا عایق گذاری ، وضعیت در دماهای انجماد . فیلم گرمایی همچنین یك لایه ی حفاظت كننده شامل اكسیدهای ژرمانیوم و سیلیسیوم دارد كه آن را در مقابل اتم اكسیژن حفظ می كند ، كه می تواند سفینه ها را پوسیده كند– یك مشكل جدی برای ایستگاههای فضایی و ماهواره های اساسی ارتباطاتی- و مدت عمرشان را كوتاه كند .

روكش اكسید سیلیسیوم همچنین یك كاهنده ی "جذب خورشیدی" به سوی پوست را ارائه می دهد . حتی در وضعیت رنگ روشن خودش ، پوست هنوز جاذب بالای تابش خورشیدی است و بعنوان نتیجه می تواند گرمای زیادی بدست آورد. روكش تضمین می كند كه جذب خورشیدی زیر یك مقدار كه مانع گرم شدن پوست تحت تابش مستقیم خورشیدی می شود ، می ماند .

با اینكه پوسته كمتر از یك صدم اینچ ضخامت دارد ، به اندازه كافی برای مقاومت كردن در برابر سنگهای ریز آسمانی درحال پرواز در میان فضا محكم است .

چاندراسخار ،محقق شركت اشوین – اشس (Ashwin-Ushas) كه پژوهش را به همراه ناسا انجام می دهد ، گفت :" آزمایش برای سنگهای ریز آسمانی خیلی ساده بود ما فقط یك توپ پر از ذرات كوچك و سوزنهای باریك نیزه مانند بر روی آن را شلیك كردیم " .

دیگر آزمایشات با بیشترین درجه حالت ارتجاعی پوسته را تایید می كنند . برای شبیه سازی جانشینی گرما وسرمای شدید فضا ، ابزار در خلا و در معرض دماهایی كه به طور مداوم بین -58 و 212 درجه ی فارنهایت متناوب است بیش از چندین ماه قرار گرفته است. پوسته به طور موفقیت آمیزی این و سایر آزمایشهای ماندگاری را تحمل كرد . چاندراسخار گفت ابزار نتایج خیلی خوبی را در كل حاصل داده است .

چاندراسخار گفت :"این كار یك بهبود بنیادی را روی كارهای قبلی معرفی شده بوسیله ی این شركت در الحاق یك لایه ی محافظت كننده نشان می دهدكه به طور موثر جذب خورشیدی را تا یك مقدارقابل پذیرش كاهش می دهد . تكنولوژی الكتروكرومیك نشرمتغیر یك تكنولوژی كاملاجدیدپیشگام توسط این شركت است .بنابربهترین اطلاعات ما ، هیچ گروه دیگری هیچ كاری را در این حیطه انجام نداده است."

ناسا قصد دارد تا اولین نمونه های اولیه میكرو فضاپیما درحال كاررا درسال 2013 تهیه كند ، همچنین چاندراسخار گفت كه تیم اش درحال كار كردن برای تهیه فیلم گرمایی آزمایش شده در فضا در نزدیكترین زمانی ممكن هستند .

گسترش دیگر ، میكروفضاپیما در صور فلكی پرواز خواهد كرد ، آنها را تقریبا برای آشكارسازی یا سوزاندن در بیرون آسمان غیر ممكن می كند . با پرتابهای ارزان قیمت تر و یك تعداد زیادتر از ماهواره های كوچك در مدار ، میكروفضاپیما می تواند قلمرو ماهواره های ارتباطی را با ، بسط دادن پیشرفت برای صنایعی كه اكنون برای تهیه آن ها قادر نیستند ، وسیع كند . كشف اجتماع بهبودیافته همان اندازه كه سریعتر و معتبرتر می شود و ارتباط از دور در دسترس جهانی فقط یك شروع خواهد بود .

همچنین برای پوسته گرمایی به كار بردن درزمین امكان دارد .چاندراسخار گفت كه كشورهای با آب و هوای گرم یا سرد می توانند خانه ها را با این پوسته تغییررنگ و نشر را به ارزانی برای تنظیم بهتر دما بسازند . او قبلا به پرسشهایی از آنطرف دریاها برای ایجاد پوسته ی بلوك های سیمانی با پوسته ی تنظیم كننده دما رسیده بود .چاندراسخار گفت كه به ساختن پوسته گرمایی علاقه دارد " تعداد زیادی از مهندسان فضاپیما به ما گفتند كه اگر ما این تكنولوژی را داشتیم به ما آزادی طراحی خیلی بزرگتر برای میكروفضاپیمای آینده را می داد. "

طبقه بندی: مقالات جالب نجومی، 
شنبه 21 شهریور 1388 توسط محسن | نظرات ()


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب