تبلیغاترویت هلال ماه شوال

 وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال 1430هجری قمری در جهان به شرح زیر تقدیم می گردد.

لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت 18.44 دقیقه بعد از ظهر جمعه 18 سپتامبر 2009میلادی، برابر با 27 شهریور1388 هجری شمسی مطابق با 28 رمضان 1430هجری قمری به وقت بین المللی ، و به وقت ایران در همین روز در ساعت 22.44 دقیقه بعد از ظهر خواهد بود ، در غروب روز جمعه در هیچ نقطه ای از جهان هلال ماه رویت نخواهد شد چون در غروب روز جمعه در هیچ نقطه ای از جهان هلالی شکل نگرفته تا قابل رویت باشد ، اما 24 ساعت بعد یعنی در غروب روز شنبه 29 ماه مبارک رمضان هلال ماه شوال در مناطقی از جهان قابل رویت است که به شرح زیر بدان خواهیم پرداخت.

 

نتیجه : هلال ماه شوال در بعضی از مناطق دنیا در غروب روز شنبه 29 رمضان و در مناطق دیگر در غروب روزیک شنبه قابل رویت می باشد از جمله در ایران هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان نه تنها با چشم غیر مسلح بلکه با قویترین ابزار اپتیکی نیز قابل رویت نمی باشد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

قاره اقیانوسیه : هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان  در کشور زلاند نو غیر قابل رویت ودر استرالیا در جنوب شرقی – مرکز – و غرب ان  کشور فقط با ابزار اپتیکی قابل رویت می باشد.

قاره اسیا : هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان در هیچ نقطه ای از این قاره پهناور قابل رویت نخواهد بود فقط طبق محاسبه نگارنده احتمال رویت هلال ماه شوال در غروب روز شنبه درمنطقه کوچکی در منتها الیه جنوب غربی کشور یمن با ابازار اپتیکی قوی محتمل می باشد با این اوصاف بهتر است گفته شود این هلال در تمام قاره اسیا حتی با ابزار نیز در غروب روز شنبه 29 ماه مبارک رمضان رویت نخواهد شد.

قاره افریقا : هلال ماه شوال درغروب روز شنبه 29 رمضان در شمال قاره افریقا از جمله کشورهای مصر – لیبی – تونس – الجزائر – مراکش و صحرای باختری غیر قابل رویت و در کشورهای سودان – چاد – نیجر – مالت – موریتانی با ابزار اپتیکی و در سایر نقاط افریقای مرکزی و جنوبی با چشم غیر مسلح رویت می گردد.  

قاره اروپا :  هلال ماه شوال در غروب روز شنبه 29 رمضان در هیچ نقطه ای از این قاره حتی با قویترین ابزار نیز قابل رویت نخواهد بود.

قاره امریکا : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه درکشور کانادا – شمال و مرکز کشور ایالات متحده امریکا غیر قابل رویت ودر مرکز و جنوب این کشور با ابزار اپتیکی قابل رویت می باشد ، همچنین این هلال در شمال مکزیک با ابزار اپتیکی و در جنوب این کشور با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد ، این هلال در تمامی نقاط امریکای مرکزی و امریکای جنوبی با چشم غیر مسلح در غروب رو شنبه 29 رمضان قابل رویت است.

و اما در کشور عزیزمان ایران محاسبات نشان می دهد وضعیت مداری و مختصات ماه به صورتی است که در مناطق شمالی هلال ماه زودتر از خورشید غروب کرده و طبیعی است که امکان رویت هرگز وجود نخواهد داشت ، در مناطق مرکزی و جنوبی هلال ماه تقریبا همزمان با خورشید غروب می کندو در منتها الیه جنوب کشورمان در جزائر همیشگی خلیج فارس هلال ماه در بهترین نقطه 11 دقیقه بعد از غروب خورشید غروب خواهد کرد این هلال در زمان غروب خورشید در بهترین مکان 1.5 درجه از افق ارتفاع خواهد داشت که نه تنها با چشم غیر مسلح به هیچ عنوانی قابل رویت نیست بلکه با قویترین ابزار موجود نیز نمی توان در زمان غروب خورشید این هلال را رویت کرد نور بسیار شدید خورشید و نزدیکی هلال ماه به خورشید مانع از رویت این هلال حتی با ابزار می گردد لذا با توجه به توضیحاتی که داده شد می توان نتیجه گرفت طبق محاسبات هلال ماه رمضان 29 روزه نیست ، تنها امکان اینکه بتوان هلال ماه رمضان را 29 روزه به پایان برد این است که با توجه به شفاف بودن اسمان در بالای سر (سمت الراس) نسبت به افق احتمال رویت هلال ماه در روز محتمل است و اگر چنین اتفاقی صورت پذیرد و هلال ماه در روز با ابزار های اپتیکی بسار قوی رویت شود ان وقت بحث فقهی پیش امده و ممکن است با توجه به فتاوای جدید رمضان امسال 29 روزه پایان پذیرد ولی همانطور که توضیح داده شد اگر ملاک در زمان غروب خورشید باشد لزوما می بایستی رمضان امسال را 30 روزه دانست.

طبقه بندی: درباره علم نجوم، 
شنبه 28 شهریور 1388 توسط محسن | نظرات ()


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب