ورنر فون براون

ماگناس ماکسیمیلیان ورنر فون براون در ویر سیتز آلمان -اکنون در لهستان جای دارد -متولد شد وی لیسانس خود رادر بیست سالگی در دانشگاه برلین گرفت ودر سال ۱۹۳۴ توانست دکترای فیزیک خود رااز همان دانشگاه دریافت کند دذر سال ۱۹۳۷وی در پینمونده جایی که راکت v-2 ساخته شد به عنوان مدیر فنی مشغول به کار شد در سال ۱۹۴۵ به آمریکا رفت و به توپ خانه ی ارتش این کشور پیوست توسعه ی بسیاری از راکت های بالستیک آمریکایی بر عهده ی فنون براون و تیم دانشمندان آلمانی و مهندسان وی بود که میتوان به پرتاب اولین ماهواره ی آمریکایی به فضا اشاره کرد .

در سال ۱۹۶۰ وی و همکارانش به سازمان فضایی آمریکا ناسا پیوستند آن ها در همان سال کار خود را برای ساخت راکت عظیم ساترن آغاز کردند که بعد ها پنجره ی جدیدی را درتاریخ فضایی جهان گشود فون بران که سلطان موشک معروف است در ژوئن سال ۱۹۷۷در گذشت

طبقه بندی: دانشمندان علم نجوم، 
شنبه 23 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
سر ویلیام هرشل

سر ویلیام هرشل که او را به عنولن کاشف اعماق آسمان ها می دانند در ۱۵ نوامبر ۱۷۳۸در هانوور المان به دنیا آمد و در آن زمان هانوور از متصرفات انگلستان بود وی تا ۱۴ سالگی چوپان بود و در ۱۸ سالگی با پدر در دسته موسیقی قراولان پادشاهی یک نوع ساز بادی را مینواخت در پی جنگ های ۷ ساله پدر و مادرش تصمیم گرفتند تا او را از ارتش خارج کنند وبه انگلستان بفرستند او پس از ورود به انگلستان تصمیم گرفت خود را با شرایط موجود تطبیق دهد وی نام آلمانی فریدریش ویلهلم را برای خود برگزید که مانند پدرش استعداد فراوانی در موسیقی داشت هنگام ورود به انگلستان به ارگنوازی در کلیسا مشغول شد و یکی از مشهور ترین ارگنوازان بود روزی اتفاقی کتابی در زمینه ی نجوم به دستش افتاد که برایش جذاب بود مطالعه درباره ی نجوم نیاز به دانستن و آموختن مبحث نور بود وی دریافت برای آموختن مبحث نور نیاز به آموختن ریاضیات است بنابراین شروع به مطالعه ی جبر و هندسه کرد پس از مطالعه در زمینه ی ریاضیات و آموختن آن مبحث نور و نجوم به قدری او را مجذوب خود کرده بود که منزل خود را به کارگاهی برای تلسکوپ کرد وی چون سرمایه ای برای خرید تلسکوپ نداشت شروع به ساختن تلسکوپ کرد و شخصا شروع به تراشیدن عدسی آن کرد ودر این کار خواهرش کارولین نیز او را یاری کرد چرا که وی نیز علاقه ی زیادی به نجوم داشت .

کارولین دستیار برادر شد و در تراشیدن عدسی به برادر کمک کرد او با کمک خواهرش یکی از بهترین تلسکوپ ها را ساختند که وزن آن بیش از ۱۰۰ کیلوگرم و فاصله ی کانونی آن ۳۹پا و قطر آینه اش ۱۴۷ سانتیمتر بود در سال ۱۷۸۱هنگامی که هرشل مشغول به رصد بود ناگهان ستاره ای را دید که مانند ستارگان دیگر درخشان نبود هرشل به سرعت اکتشافات خود را به رصد خانه ی گرینویچ رساند او دریافت که مدار ستاره ی جدید بیضوی است و مشخص کرد وسعت منظومه ی شمسی دو برابر شده اشت

با کشف این سیاره ی جدید که نامش را اورانوس گذاشت دستگاه منظومه ی شمسی قدیم که معدود به زحل بود گسترش یافت این اکتشافات سبب شهرت روز افزون وی شد پادشاه شخصا مقرری برای وی تعیین کرد این کشف باعث شد که وی در سال ۱۷۸۱ به عضویت انجمن سلطنتی در آید

مقرری که پادشاه برایش در نظر گرفته بود چون کفاف مخارجش را نمی داد بنابر این با زن بیوه ی ثروتمندی ازدواج کرد و بیشتر وقت خود را به رصد ستارگان اختصاص داد کارولین که ازدواج نکرده بود پیوسته برادر را یاری میکرد وی در سال ۱۸۰۱به پاریس آمد و دیداری با لاپلاس داشت و مجددا به انگلستان بازگشت وی به تحقیقات و کشفیات خود ادامه داد او در شب های زمستان که آسمان صاف بود به رصد می پرداخت

هرشل ثابت کرد که خورشید ثابت وبی حرکت نیست و تغییر مکان می دهد و سیارات همراه با خود به حرکت در می آورد او در سال ۱۸۱۶ به لقب (سر ) ناعل گردید و در ۲۵ اوت ۱۸۲۲در ۸۴ سالگی درگذشت

طبقه بندی: دانشمندان علم نجوم، 
شنبه 23 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
گالیلئو گالیله

 

گالیله در پیزای ایتالیا در 1564 در اواسط دوره رنسانس متولد شد . گالیله فقط اولین كسی كه تلسكوپ را روی ستارگان متمركز كرد نبود ، او همچنین دیدگاه متفاوتی نسبت به جهان ایجاد كرد . گالیله استاد نجوم ، ریاضی ، فیزیك ، فلسفه و تبلیغات بود . تصور او (و احتمالا واقعیت ) از یك نبوغ ذاتی بود : زیرك شوخ و اما زننده بود . مردم مهم انجمن او را جستجو می كردند - تا وقتی كه كار منفور و خطرناك حمایت از دیدگاه خورشید مركزی كپرنیك راجع به منظومه شمسی رادر كارهایش انتشار داد:

ما این حقیقت را پذیرفتیم كه خورشید در مركز منظومه شمسی است و ما ممكن است گفته باشیم ((هركس میداند كه خورشید به دور زمین می چرخد وفقط تعداد كمی دانشمند دیوانه فكر میكنند غیر از این است.))

در سال 1543 نیكولاس كوپرنیكوس رساله پیشنهادی اش را كه تمام سیارات به انظام زمین به دور خورشید می چرخند منتشر كرد .این پیشرفت غیر منتظره برای عده ای به طور محرمانه خوشایند بود برا قدرتمندترین دولت اروپا در آن زمان -كلیسای كاتولیك روم - در وضع موجود مسلما منفعتی وجود داشت . با این همه عقاید نظام -و توانایی اش - رویه زمین مركزی در جهان باقی ماند.

گالیله به طور آشكارا از دیدگاه جهانی كپرنیكوسدر مقابل كلیسا حمات كرد . روش رهبر كلیسا با دیگر بدعت گذاران نادیده گرفتن آنها یا آسیب رساندن به آنها با برخی شرایط بود . اماكلیسا نمی توانست گالیله را نادیده بگیرد .

در سال 1634 گالیله به دادگاه كلیسا آورده شد و ادعا كرد كه دست از عقاید بدعت گذارانه اش درباره منظومه شمسی برداشته است .

روبه رو شدن با شكنجه و مرگ ، گالیه را وادار به تسلیم شدن كرد . او هنگامیكه اتاق محاكمه را ترك كرد - زیر لب- گفت بی اعتنا به آنچه مجبور به گفتن شده بود ادعا كرد كه زمین هنوز به دور خورشید می چرخد.

گالیله بقیه عمر خود را در زیر شیروانی خانه ای تا سال 1642 گذراند 355 سال بعد در سال1992 كلیسا رسما طرح كپرنیك را در مورد متظومه شمسی پذیرفت .

طبقه بندی: دانشمندان علم نجوم، 
جمعه 22 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
اثبات سیاهچاله در اسلام

یکی از معجزات علمی که در قرآن آمده است، در مورد سیاه چاله ها می باشد.

خداوند با اشاره به مشخصات خاصی، در آیه زیر به سیاه چاله ها اشاره می کنند.

این مشخصات عبارتند از :

۱) آن ها ستارگانی در حال حرکت هستند.

۲) آن ها پنهان هستند.

۳) آن ها ستارگانی جارو کننده هستند.

اجازه بدهید قبل از اینکه ببینیم اخترفیزیک دان ها در مورد سیاه چاله ها چه می گویند، به آیه زیر از قرآن کریم اشاره کنیم.

خداوند در قرآن فرموده اند:

فَلا أُقْسِمُ بِالْخُنَّسِ (به راستی سوگند به اختران بازآینده نمی خورم) «15/ سوره تکویر»

الْجَوَارِ الْکُنَّسِ (آن روندگان نهان شونده) «16/ سوره تکویر»

وَاللَّیْلِ إِذَا عَسْعَسَ (و به شب چون تاریک شود) «17/ سوره تکویر»

وَالصُّبْحِ إِذَا تَنَفَّسَ (و به سپیده چون بدمد) «18/ سوره تکویر»

إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ کَرِیمٍ (که این سخن فرستاده ای است بزرگوار«جبرئیل») «19/ سوره تکویر»

به خوبی امروزه مشخص شده است که ستارگان در طول عمر خود دچار تحول می شوند تا آنکه بمیرند. یکی از انواع مرگ ستارگان، تبدیل شدن به سیاه چاله است.

خداوند در قرآن می فرمایند:

وَلا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ لا إِلَهَ إِلا هُوَ کُلُّ شَیْءٍ هَالِکٌ إِلا وَجْهَهُ لَهُ الْحُکْمُ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ

(با خداوند، معبود دیگری را نخوانید. خدایی نیست جز او، هرچیزی نابود می شود مگر ذات او  فرمان مخصوص اوست، به سوی او بازگردانده می شوید.) «۸۸/ قصص»

برای اینکه دوستان بیشتر با سیاه چاله ها آشنا بشن، به تایپیک سیاه چاله ها رجوع کنن.

طبقه بندی: نجوم در اسلام، 
جمعه 22 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
فلک در اسلام

براتون 4 دلیل برای اثبات اینکه فلک عبارت است از مدار نجوم و مدار کواکب میگم

  1- در سوره یس آیه 40 (و این جمله درسوره انبیاء آیه 33 نیز آمده است )  بعد از ذکر زمین و آنجه در آن است و نیز بعد از ذکر خورشید و ماه و منازل آسمانی می فرماید : « کل فی فلک یسبحون » یعنی؛ هر یک در چرخی شنا می کند؛

از این آیه اطایفی استفاده می شود ، از جمله اینکه :

اجرام آسمانی مطابق گفتار دانشمندان امروزی درفضا شناورند و نیز ثابت هم نیستند، بر خلاف پندار پیشینیان که تصور می کردند این اجرام ثابت هستند.

 اما آنچه دلالت دارد این است که ستاره گان و دیگر اجرام آسمانی همانند ماهی که در آب شناور است در فضا شناورند و گردش می کنند.

  2-در سوره نازعات آیه 3 می فرماید : « والسابحات سبحا» یعنی : سوگند به شنا کنندگان شنا کردنی؛

 ظاهر آیه مطابق برخی تفاسیر این است که «سابحات» کنایه از نجوم است و به معنی تُندرُان و در لغت عرب استعمال سباحت  بسیر سریع در غیر آب دلالت دارد.

علت اینکه، در بسیاری از آیات قرآن سیر نجوم را به شناوری تعبیر نموده است آن است

که بر اثر تقابل با خورشید همیشه یک طرف از هر سیاره روشن است و در طرف دیگر تاریکی حکمفرما است و سایه به شکل مخروطی ممتد است که مجموع جرم و ظل مخروطی هر ستاره در حین حرکت در هوا مانند ماهی است که در آب شنا می کند.

3- در سوره مؤمنون آیه 17 می فرماید: « ولقد خلقنا فوقکم سبع طرائق » یعنی: و براستی در بالای شما هفت راه آفریدم؛ طرائق جمع طریق است و ظاهر آیه چنین می فهماند که افلاک عبارت است از خطوط سیر اجرام آسمانی که هر جرمی در فلک در خط سیر خود حرکت می کند، همانند حرکت پرنده در هوا و ماهی در دریا. بر خلاف این نظر که گفته است: افلاک عبارت است از اجسامی عظیم که ستاره گان در آن مسقرند

4- در سوره «یس» آیه 39 می فرماید: « والقمر قدرناه منازل حتی عاد کالعرجون القدیم »

یعنی: و آماده کردیم برای ماه منزلگاه هایی، تا برگشت کند مانند بند خوشه، که از کهنگی خشک شده باشد.

در تفسیر این آیه شریفه احتمال حذف مضاف داده شده، یعنی حرکت ماه را منزل به منزل کرده ایم تا مانند هلالی شبیه به عرجون شود.

( عرجون در لغت به معنی چوبِ خُوشه خرما و انگور وغیره است که به آن بند خوشه می گویند که بر اثر کهنگی خشک و زرد و کج شده باشد و به همین دلیل هلال را از نظر زردی و باریکی و کجی به آن تشبیه کرده اند و از خشکیدگی آن هم می توانیم به طبیعت کره ماه اشاره کنیم.)

ادامه دارد...

طبقه بندی: نجوم در اسلام، 
جمعه 22 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
آیا می دانید ؟

آیا میدانستید که نزدیک ترین ستاره به کره زمین به غیر از خورشید در فاصله ی بیش از 40 تریلیون کیلومتری (حدود 4 سال نوری یا 40.000.000.000.000 کیلومتر) از ما قرار دارد ؟

آیا میدانستید که
متوسط فاصله کره ی ماه از کره ی زمین 384000 کیلومتر (354.000 تا 404.000 کیلومتر) است و انعکاس نور خورشید از سطح ماه، در مدت 25/1 ثانیه به سطح زمین می رسد ؟

آیا میدانستید که
اندازه سیاره عطارد اندازه کره زمین و اندازه سیاره مشتری 15 برابر کره زمین است ؟

آیا میدانستید که
جرم سیاره مشتری بیش از 300 برابر جرم زمین و در حدود جرم خورشید است و در این صورت جرم خورشید 300.000 برابر بیش تر از جرم کره زمین است ؟

آیا میدانستید که
سرعت حرکت نور در حدود 300 هزار کیلومتر بر ثانیه است و نور خورشید در مدت 8 دقیقه و 20 ثانیه به زمین می رسد. سرعت امواج رادیویی نیز برابر با سرعت حرکت نور است ؟

آیا میدانستید که
واحد "سال نوری" برابر با مسافتی است که نور در طی یک سال طی می کند و این مسافت در حدود 10 تریلیون کیلومتر می باشد ؟

آیا میدانستید که
فاصله متوسط خورشید از کره زمین در حدود 150 میلیون کیلومتر (به علت بیضی شکل بودن مدار حرکت سیارات به دور خورشید : حد اقل 147 میلیون و حداکثر 152 میلیون کیلومتر) است که این مقدار فاصله را معادل یک "واحد نجومی"در نظر می گیرند ؟

آیا میدانستید که
سرعت حرکت زمین به دور خورشید (حرکت انتقالی) بطور متوسط 8/29 کیلومتر بر ثانیه و یا معادل با 107000 کیلومتر در ساعت (3/29 تا 3/30 کیلومتر بر ثانیه) است. در حالیکه سرعت حرکت زمین به دور خودش (حرکت وضعی) در محل خط استوا (عرض جغرافیایی صفر درجه) 1700 کیلومتر در ساعت و در عرض جغرافیایی 5/51 درجه ، 1000 کیلومتر در ساعت است ؟

آیا میدانستید که
سن خورشید در حدود 5 میلیارد است و هنوز تا 5 میلیارد سال دیگر نیز روشن خواهد بود و پس از آن خاموش خواهد شد ؟

آیا میدانستید که
سن کره زمین در حدود 5/4 میلیارد سال است ؟

آیا میدانستید که
پهنای جهان هستی (کیهان) در حدود 15 میلیارد سال نوری (معادل 150 تریلیون کیلومتر) برآورد می شود ؟

آیا میدانستید که
طول محیط کره ی زمین در محل خط استوا تقریبا برابر با 40.000 کیلومتر است ؟

آیا میدانستید که
طبق نظر دانشمندان، از عمر جهان هستی (انفجار بزرگ یا big bang) بیش از 15 میلیارد سال می گذرد ؟

آیا میدانستید که
کره ی ماه از برخورد یک شهاب سنگ بسیار عظیم به سطح زمین و کنده شدن مقدار زیادی از مواد سطح زمین و از پراکنده شدن و متراکم شدن این مواد در آسمان تشکیل شده است ؟

آیا میدانستید که
در جهان هستی بیش از 100 میلیارد کهکشان وجود دارد و در هر کهکشان نیز بیش از 100 میلیارد عدد ستاره وجود دارد ؟

آیا میدانستید که
خورشید در هر 250 میلیون سال، یک بار به دور کهکشان راه شیری می چرخد ؟

آیا میدانستید که
تمام اجرام آسمانی از قبیل زمین، خورشید، ستاره ها و دیگر سیارات با نظم فوق العاده زیادی در حال حرکت هستند ؟

آیا میدانستید کهدر هر ثانیه خورشید 540 میلیون تن هیدروژن را به 495 میلیون تن هلیم تبدیل میکند
در این فرایند 45 میلیون تن ماده به انرژی تبدیل میشود که به شکل نور به زمین
میرسد

آیا میدانستید که
هنگامی که هسته ی ستاره منفجر میشود پوسته های بیرونی ان به بیرون پرتاب
میشو ند ستاره محضر تنها در خلال چند ساعت انرژی ای را منتشر میکند که
خورشید ما در مدت پنج میلیون سال منتشر میکند در این حال ستاره چندین برابر درخشانتر میشود
ای پدیده را ابر نواختر مینامند
.

آیا میدانستید که
منظومه شمسی ما مرکز راه کهکشان (مرکز کهکشان را شیری) را در هر 225میلیون سال بکبار دور میزند این مدت را اختر شناسان سال کیهانی میگویند


آیا میدانستید که
طبق نظریه ای از الکساندر فریدمن فیزیکدان روسی روزی جهان از منبسط شدن
متوقف و سر انجام اجرام به سوی هم حرکت
میکنند و همه ی انها در یک نقطه ی یگانه
جمع میشوند (پایان جهان).این حادثه را
رمبش بزرگ میگویند.


آیا میدانستید که
رنگ ستارگان از باطن ستاره پرده بر میدارد:
ستارگان ابی داغتر از خورشید و قرمز ها سردتر از ان هستند

بیشتر ستارگان
داغتر از خورشید بین ده تا صد برابر خورشید جرم دارند

______

طبقه بندی: آموزش، 
جمعه 22 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
سوال و پاسخ نجومی

1- زمانی که خورشید به سیاهچاله تبدیل شود، چه بر سرزمین خواهد آمد؟

 

این پرسش بر اصلی نادرست استوار است. دراینجا فرض بر این گذاشته شده که خورشید در آینده به سیاهچاله تبدیل خواهد شد، اما در واقع این طور نیست و خورشید هرگز به سیاهچاله تبدیل نخواهد شد. شاید بهتر باشد نخست خیلی مختصر بگوییم که اصلاً سیاهچاله چیست و چه ستاره هایی به سیاهچاله تبدیل می شوند.هسته خورشید آنقدر بزرگ و سنگین نیست که بتواند به سیاهچاله تبدیل شود بلکه بنا بر نظر اخترشناسان خورشید در پایان عمر به کوتوله ای سفید تبدیل خواهد شد.

 

2- اولین زنی که به فضارفت چه کسی بود؟

 

خانم والنتیاتریشکوااولین زنی بودکه به فضارفت.اویک فضانوردروس بودکه در۶ژوئن۱۹۶۳به مدت۳روزبا سفینه ی وستوک۶به فضاپروازکرد.طول مدت پروازاو۴۸بارمدارزمین راطی کرد.

 

3- چگونه ستاره شناسان کشف۲سیاره راقبلا پیشگویی کرده بودند؟

 

درسال۱۸۴۶یک ستاره شناس فرانسوی ویک ستاره شناس انگلیسی اعلام کردندکه سیاره ی ناشناخته ای درمداراورانوس ایجاداختلال می کند.هیچ کدام ازآنها نمی دانستندکه هردو برروی سیاره ی جدیدی کار می کنند.ابن سیاره به زودی توسط یک ستاره شناس آلمانی درست درجایی که آن دوستاره شناس پیشگویی کرده بودند کشف شد.این سیاره ی جدید نپتون خوانده شداحتمالا اختلال درمدارسرانجام درسال ۱۹۳۰ آنهارابه کشف سیاره ی دیگری به نام پلوتون رهبری کرد.        

 

4- آیااولین ستاره شناس تلسکوپ داشت؟

 

تالس ستاره شناس بزرگ بونان قدیم توانست ازیک خورشیدگرفتگی که درسال۵۸۵قبل ازمیلادرخ می داد باخبرشودواین۲۰۰۰سال قبل ازاختراع تلسکوپ بود.

اخترشناسان قدیمی به جای تلسکوپ وسایلی برای اندازه گیری سیارات ٬خورشیدوستارگان داشتند.

 

5- اولین بارکدام سیاره کشف شد؟

 

۵سیاره نزدیک به زمین یعنی تیر-ونوس-مریخ-مشتری وکیوان ازسالهای قبل شناخته شده بودند.درسال۱۷۸۱ستاره شناس انگلیسی سرویلیام هرشل درحال که باتلسکوپ خوددرجستجوی ستاره ها بودبه طوراتفاقی یک سیاره ی جدید راکشف کردکه آن رااورانوس نامید.درحقیقت اورانوس رابا چشم غیرمسلح نیزمی توان دید اماتاآن زمان کسی متوجه نشده بود که اورانوس یک سیاره است.

 

6- بزرگترین وقویترین تلسکوپ ستاره شناسی درکجاست؟

 

بزرگترین تلسکوپ درروسیه است این تلسکوپ آیینه ای به قطر۶مترداردومی توان باآن اشیارادرهرگوشه ی جهان شناخته شده دید.تلسکوپ بزرگتری بایک آینه به قطر۱۰ متردرهاوایی ساخته شده است بزرگترین تلسکوپ رادیویی که به جای نورامواج رادیویی راجمع آوری می کندتلسکوپ آریسبو است که درپورتوریکوقراردارد.این تلسکوپ صفحه ای به قطر۸/۳۰۴متردارد.

طبقه بندی: آموزش، 
جمعه 22 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
رصد چیست ؟

رصد کردن یعنی مشاهده دقیق با هدفی از پیش تعیین شده، رصد آسمان شب، کاری است لذت‌بخش که اگر چند شب به آن بپردازید، به لذت آن پی خواهید برد. یکی از ساده‌ترین موضوعهای رصدی، تشخیص صورتهای فلکی است که گام نخست در رصد آسمان محسوب می‌شوددانستن اسمها و شکل صورتهای فلکی برای رصد هر جرمی در آسمان ضروری است. چون هر صورت فلکی از تعدادی «ستاره» تشکیل شده است، ناگزیریم نام ستاره‌ها را هم بدانیم. البته به خاطر سپردن نام (و یا شماره) تمام ستاره‌ها کاری ناممکن است اما بدون شک شناختن درخشانترین و مهمترین ستاره‌ها کار دشواری نیست و برای رصدکنندگان لازم است.
برخلاف تصور، داشتن تلسکوپ در آغاز کار نه تنها ضروری نیست، بلکه مضر هم هست. کار کردن با تلسکوپ دشوار است زیرا ناحیة بسیار کوچکی از آسمان را نشان می‌دهد و تشخیص آنچه می‌بینیم ساده نیست. ضمن اینکه تلسکوپها بسیار گران‌اند و معمولاً آماتورهای نجوم در آغاز کار توان خرید تلسکوپ را ندارند. بنابراین تا وقتی که آسمان را به خوبی نشناخته‌اید و جزییات صورتهای فلکی را به خوبی نمی‌دانید، به فکر استفاده از تلسکوپ نیفتید.در آغاز کار بهتر است از دوربینهای دوچشمی یا تک چشمی استفاده کنید، این گونه دوربینها چند حُسن دارند، از جمله اینکه بسیار ارزانترند و میدان دید وسیعی دارند، یعنی بخش بزرگتری از آسمان را نشان می‌دهند و در نتیجه یافتن اجرام با آنها بسیار ساده ‌تر است.مشخصات دوربینهای دوچشمی و تک چشمی به صورت دو عدد روی بدنه‌شان ثبت می‌شود. عدد نخست نشان‌دهندة بزرگنمایی دوربین است و عدد دوم قطر عدسی شیئی آن را بر حسب میلیمتر مشخص می‌کند. به عنوان مثال، در دوربین 50×20 بزرگنمایی بیست و قطر عدسی 50 میلی‌متر است، دوربینهایی که بزرگنمایی کمتر از 7 دارند، عملاً برای کار رصد مناسب نیستند. دوربینهای 35×7، 42×7 و 50×7 ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین دوربینهای قابل استفاده برای رصد هستند. دوربینهای 50×10 بزرگنمایی بیشتری دارند اما باز هم برای رصد تاحدودی ضعیف‌اند. دوربینهای 50×20 و 60×20و70*15بزرگنمایی خوبی دارند و برای کارهای نجومی بسیار مناسب‌اند به شرطی که بتوان آنها را روی سه‌پایه سوار کرد. دوربینهای 80×20 و بزرگتر از آن دست کمی از تلسکوپهای کوچک ندارند و قیمتشان گران است.اشتباه اینجاست که بسیاری از تازه کارها تصور می کنند برای شروع باید حتما" تلسکوپی پیشرفته و گرانقیمت خرید. دوست عزیز، شما که هنوز صورت های فلکی را نمی شناسی، استفاده صحیح از نقشه های ستاره ها را بلند نیستی و با اجرام غیر ستاره ای آشنا نیستی، چرا در فکر خرید تلسکوپ هستی؟ در شروع کار، به هیچ وجه تلسکوپ وسیله مناسبی نیست، حتی زیان آور است!!!
 تجربه نشان می دهد که موفق ترین اخترشناسان آماتور کسانی هستند که کار را با حداقل امکانات و وسایل شروع می کنند. این افراد برای جبران کمبود وسایل، بیشتر به مطالعه و استفاده از نقشه ها گرایش پیدا می کنند. حتی رصد های دقیقی با با چشم غیرمسلح انجام می دهند. به همین دلیل مهارتهای رصدی آنها افزایش می یابد و بعدها که امکانات مناسبی به دست می آورند، به خوبی از آن استفاده می کنند.

طبقه بندی: اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
پنجشنبه 21 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
تعریف آماتور


باید بگویم که آماتور  یک فرد ناشی یا تازه کار نیست بلکه کسی است که به نجوم  وآسمان بالای سرش علاقه نشان داده ودوست دارد چیز های بیشتری بداند و به جستو جو در آسمان شب بپردازد خود راهی را در پیش می گیرد با پشکار فراوان شروع به خواندن کتاب های  نجومی می کند از همه جا اطلاعات را جمع آوری میکند

همیشه منتظر وقایع جالب و دیدنی آسمان است وامکان دارد با یک دوربین ساده یا با تلسکوپ دست ساخته یا تلسکوپی که تهیه کرده به دیدن آن وقایع برود  اما آماتور کسی است که با علاقه خویش وارد این حرفه شده واین شغل او نیست و از آن پولی بدست نمی آورد بلکه به طور انتزاعی به فعالیت خود ادامه می دهد و امکان دارد کارهای علمی بزرگی مانند کشف یک دنباله دار یا یک سیاره فرا خورشیدی  و.... را در کار خود بگنجاند و ممکن است در راهش پیروز شود.مانند خیلی از آماتور ها که به علم و منجمان حرفه ای  دیگر کمک کرده اند.

اما فرق یک منجم آماتور با یک منجم حرفه ای در چیست؟

همانطور که قبلا بیان شد یک فرد حرفه ای باید در دانشگاه در رشته فیزیک درس خوانده ودر مدارج بالا وارد یکی از حوزه های علم نجوم شود وآنگاه برای کارش نیاز به آزمایشات بصری دارد و بهترین وسیله اش تلسکوپی نسبتا بزرگ است که ابزاری به نامccdبه آن وصل شده و منجم هر جای که باشد حتی در خانه خود می تواند به راحتی آسمان را جاروب کرده و دیگر نیازی نیست که در رصد خانه بماند.منجمان حرفه ای به جمع آوری اطلاعاتی درباره قسمت های عمیق آسمان می پردازند واز رصد وجمع اوری اطلاعات در نزدیکی خودمان و در منظومه شمسی بی بهره اند.

اما یک منجم آماتور همانطور که گفتیم باید در زمینه؛ رصد و هم در زمینه علمی  خود را تجهیز کرده وهنگام رصد به علت نبود امکاناتی مانند بالا  این خود منجم بوده که وسایل را جمع آوری کرده شب تا صبح در رصد خانه یا منطقه ای باز  به تماشای آسمان  می پردازد وباید بگویم از آن لذت می برد.

اما منجمان اماتور چه کارهای انجام می دهند؟

کارهای آماتور ها ممکن است  تنها یک تفریح  باشد ویا یک کار علمی وشاید هم یک کاری که هم علمی است و هم تفریحی .

علمی : مانند بدست آوردن فاصله،قدر ،زاویه وپژوهش در مورد رنگ ،درخشندگی وحرارت یک ستاره ویا تولد و مرگ آنها،اجرای سمینار ها ، ایجاد باشگاه های نجومی تحقیق در زمینه رابطه سازه های باستانی با نجوم(اختر باستانشناسی)
تفریحی: رصد آسمان،پیدا کردن اجرام اعماق آسمان،کشیدن اجرام با دست آزاد(اسکچ) عکاسی از مناظر آسمان شب ،ساخت ساعت آفتابی
اجرای مسابقات رصدی مانند مسیه وصوفی واجرای شب های رصدی یا جشن ستارگان.
تفریحی علمی: هر کدام از موضو عات تفریحی ممکن است به نوبه خود علمی باشد و به عکس

تشکیل گروه های نجوم آماتوری

بهترین کار برای پیش برد جامعه علمی کشور وبخصوص نجوم تشکیل گروه های وانجمن های نجومی در درون دانشگاه ها وشهر ها است که می تواند کمک شایان توجه هی باشد.

همانطور که به مطالعات شخصی ادامه می دهید. خوب است تا با دوستان دیگرتان که به ستاره شناسی علاقه دارند، گروهی را تشکیل دهید. ایجاد گروه های آماتوری دوفایده دارد:
 -1
اینکه امکان تبادل اطلاعات و بحث درباره مسائل نجومی قراهیم می شود در همین بحث ها است که بسیاری از مشکلات علمی آماتورها حل می شود

-2 اصولا" کار گروهی شوق و انگیزه ایجاد می کند. می توانید با برنامه ریزی مناسب و تقسیم کار بین خودتان سریعتر پیشرفت کنید

 


 

طبقه بندی: آموزش،  اصطلاحات نجومی، 
پنجشنبه 21 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
نجوم چیست ؟
نجوم علمی است که به مطالعه ی حرکات ، ساختار،ویژگی های همه ی اجرام سماوی مثل ستارگان،سیارات و کهکشانها  و به تکامل و سرنوشت آنها می پردازد.ویژگی هایی مثل:جرم،رنگ،دما،ترکیبات و ... یکی از شاخه های علم فیزیک است .

اما هرگاه از این علم نامبرده می شود به خطا خیلی ها فکر می کنند که نجوم علم طالع بینی است اما در اشتباه هستد چون هیچ ارتباطی بین آنها  وجود ندارد  ونجوم یک علم است و طالع بینی جزو خرافات است.

کلمه ی نجوم جمع نجم به معنی ستاره است.اماواژه ی astronomy    یعنی معادل انگلیسی کلمه ی نجوم از 2 واژه ی یونانی astron  به معنای ستاره و nomos   به معنای قانون گرفته شده است.
نجوم شاید تنها علمی است که دارای آزمایشگاهی است که خدا آنرا رایگان در اختیار ما قرار داده است تا ما را با طبیعت با علم با قدرتش آشنا کند تا با دیدن آن لذت ببریم.لذتی که شاید یک لحظه چشم دوختن به آنرا در یک شب پر ستاره در دل کویررا هرگز از یاد نخواهید برد.

طبقه بندی: آموزش،  درباره علم نجوم، 
پنجشنبه 21 خرداد 1388 توسط محسن | نظرات ()
روش کار

چگونه منجمان سریعا یک ستاره را از میان دیگران تشخیص می دهند؟

منجمان علاوه بر نقشه موقعیت ستارگان در آسمان تععن كردند كه كدام ستاره از دیگر ستارگان پرنورتر است . یك منجم یونانی به نام هیپاركوس جد بطلمیوس ابتدا ستارگان را بر اساس روشنایی اشان طبقه بندی كرد . اوششطبقه روشنایی را با قدر شان لیست كرد (قدر یعنی درخشش یك ستاره كه بر روی زمین نمایان می شود . قدر یك ستاره تا حد زیادی در تعیین اینكه چقدر از زمین فاصله دارد موثر است ) هیپاركوس 20 ستاره از قدر اول را طبقه بندی كرد و ستارگان ضعیف یعنی آنهایی كه با چشم غیر مسلحدیده می شوند را در شش قدر طبقه بندی كرد.
 
طبقه بندی: آموزش، 
پنجشنبه 21 خرداد 1388 توسط احسان | نظرات ()
تاریخچه نجوم

نجوم مطالعه مواد است و مقدمه ایست درباره فرایند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین است كه این جهان ، آسمان و گوی آسمان را از اتم های كوچك تا گیتی وسیع شامل می شود . منجمان اجرام آسمانی مانند سیارات ، ستاره ها ،ستاره های دنباله دار ، كهكشانها، سحابیها و مواد بین كهكشانها را مطالعه می كنند . برای اینكه چگونگی تشكیل شدن ، چگونگی بوجود آمدن و منسب هر كدام را مشخص می كنند و اینكه چگونه بر یكدیگر تاثیر می گذارند و چه اتفاقی ممكن است برای آنها بیفتد .

بخشی از جهان ما ، زمین وانچه در آن اتفاق می افتد اختر شناسی را شامل می شود ،در واقع زمین آزمایشگاه ماست و هرچه كه درباره جهان می دانیم از آنچه از زمین می توانیم ببینیم و دریابیم ویا تصور كنیم سرچشمه گرفته است
چگونه علم نجوم به وجود آمد ؟
قبل از اختراع تلسكوپ ، در نزدیكی قرن هفدهم ،نجوم بر مبنای مشاهده با چشم غیر مسلح پایه گذاری شده بود. در ابتدا مردم از محل ستاره ها و سیارات در آسمان نقشه تهیه می كردند . متمدن ترین ها برای نقشه برداری آسمان نظام داشتند و ما می دانیم كه امروزه نجوم از نظریات یونانیان باستان سرچشمه می گیرد .

در سال 150 میلادی یك منجم و ریاضیدان یونانی به نام كلودیوس بطلمیوس یك رساله در باره علم نجوم نوشت . او در آن 48 گروه ستارهای كه صورت فلكی نامیده می شدند را فهرست كرد ، مانند جبار ، برساووش و....كه بیشتر از اسامی اساطیر گرفته شده اند . همانطور كه ما هنگام نگاه كردن به ابرها ، آنها را به اشكالی از اجسام آشنا تصور می كنیم ،همانگونه بطلمیوس در گروهبندی ستارگان اشكال آشنا را مشاهده كرد. همچنین بطلمیوس متوجه شد كه به نظر ستارگان در سر تاسر آسمان حركت می كنند او گفت كه تمام اجرام آسمانی به دور زمین كه مركز جهان بی حركت ایستاده حركت می كنند . این نظریه علمی برای قرنها پذیرفته شده بود . تئوری بطلمیوس راجع به جهان طرح زمین مركز نامیده شد زیرا در آن زمین در مركز عالم قراردارد
طبقه بندی: درباره علم نجوم،  آموزش، 
پنجشنبه 21 خرداد 1388 توسط احسان | نظرات ()
(تعداد کل صفحات:2)      1   2  


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic