ماهوارهٔ اُمید

ماهوارهٔ اُمید، نخستین ماهواره ساخت کشور ایران است که بنا به ادعای مقامات نظام جمهوری اسلامی، تمام تجهیزاتش در سازمان فضایی ایران طراحی و تولید شده‌است. ساخت ماهواره تحقیقاتی «امید» از ۱۵ اسفند ۱۳۸۴ ( به گفته هاشمی رفسنجانی از زمان جنگ )آغاز گردید و طی ۲ سال آماده انجام تست‌های مشترک شد.

ماهواره «امید» بامداد ۳ فوریه ۲۰۰۹ میلادی (۱۵ بهمن ۱۳۸۷) و در سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ در مدار فضا قرار گرفت. و در ۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ با جو غلیظ مناطق غربی آمریكای جنوبی و اقیانوس آرام برخورد کرد و به عمر ۸۲ روزه‌ی خود پایان داد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی ابتدا ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که ماهواره امید با یک «موشک ایرانی» به فضا فرستاده شده‌است اما ساعاتی بعد خبر پرتاپ ماهواره امید تکذیب و تاکید شد که تنها موشک ماهواره بر سفیر امید، که قرار است در آینده ماهواره امید را به فضا منتقل کند، آزمایش شده‌است

ناسا تایید کرد که این پرتاب موفقیت آمیز بوده‌است. رئیس جمهور گفت این ماهواره پرتاب شد تا یکتا پرستی و صلح و عدالت را در جهان بگسترد  وزیر امور خارجه منوچهر متکی گفت این ماهواره پرتاب شد تا نیازهای کشور را برآورده سازد و کاملا برای اهداف صلح آمیز است. منابع ارتش آمریکا خاطرنشان کردند که این پرتاب باعث نگرانی است اما تعادل قدرت را در منطقه تهدید نمی‌کند.

امید دومین ماهواره ایران در مدار است. اولین ماهواره سینا ۱ است که توسط روسیه در سال ۲۰۰۵ ساخته و برای ایران به فضا پرتاب شده‌است.

پیش از ایران هشت کشور؛ شوروی (۱۹۵۷)، ایالات متحده آمریکا (۱۹۵۸)، فرانسه (۱۹۶۵)، ژاپن (۱۹۷۰)، چین (۱۹۷۰)، بریتانیا (۱۹۷۱)، هند (۱۹۸۰) و اسرائیل (۱۹۸۸) مستقلا موفق به پرتاب ماهواره شده بودند.

مشخصات فنی

    * نوع ماهواره: مخابراتی *ابعاد کلی سازه در حالت بسته: ۴۰ در ۴۰ در ۴۰ سانتیمترمکعب *وزن: ۲۷ کیلو گرم

    * کنترل حرارات : پسیو

    * باند فرکانس : UHF

ساختار ایستگاه‌های زمینی ماهواره امید

    * ایستگاه‌های رنجینگ (۴ ایستگاه)

    * ایستگاه‌های تله متری و تله کامند(۳ ایستگاه)

    * ایستگاه کنترل مرکزی (ا ایستگاه)

ویژگی‌ها

این ماهواره در هر ۲۴ ساعت، ۱۵ بار به دور زمین می‌چرخد و گزارش‌های دورسنجی به مرکز فضایی در ایران می‌فرستد. این ماهواره همچنین دو باند بسامد و هشت آنتن برای ارسال اطلاعات دارد که در هربار چرخش، دوبار توسط ایستگاه‌های زمینی کنترل و هدایت می‌شود.

ماهواره امید از نوع ماهواره سبک است و توسط ماهواره‌بر «سفیر دو» در مدار قرار گرفته‌است. این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و دورسنجی مشخصات زیرسامانه‌ها، در مدار زمین قرار داده شده‌است. مدت زمان فعالیت این ماهواره، ۵۰ روز اعلام شده است.

این ماهواره که در ارتفاع ۲۴۶ تا ۳۷۷ کیلومتری زمین و در داخل جو قرار دارد (ماهواره‌های معمولی در ارتفاع ۳۶۰۰۰ کیلومتری سطح زمین قرار می‌گیرند) پس ازمدتی در اثر جاذبه زمین انرژی خود را از دست داده و سقوط می‌کند.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
یکشنبه 28 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
سامانه فضایی بومی ایران

ایستگاه هدایت و کنترل ماهواره در مدار ارتفاع پایین نیز وظیفه تعیین موقعیت ماهواره در مدار را بر عهده داشته و ارتباط رادیویی با ماهواره برقرار می‌کند و فرمان‌های کنترلی را به ماهواره ارسال نموده و پاسخ آن را دریافت می‌کند. این ماهواره توسط ماهواره‌بر سفیر ساخت ایران توسط موشک سفیر از پایگاه فضایی ایران، به مدار پرتاب شد. موشک سفیر برای پرتاب این ماهواره به فضا طراحی شده‌است. ماهوارهٔ امید به همراه ایستگاه‌های زیرزمینی و پرتاب فضایی، جمعاً نخستین سامانه فضایی بومی ایران را تشکیل می‌دهند. ماهواره‌های خاص ایران عبارتند از ماهواره زهره، ماهواره سینا، ماهواره پارس و ماهواره‌های مصباح ۱ و مصباح ۲.

پرتاب آزمایشی

احمدی نژاد در افتتاح مرکز فضایی جدید ایران در چهارم فوریه ۲۰۰۸ گفت که ماهواره امید در آینده نزدیک پرتاب خواهد شد. ایران در ۱۷ آگوست ۲۰۰۸ از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک فضایی که قادر است یک ماهواره را حمل کرده و در مدار زمین قرار دهد خبر داد و بسیاری از دولت‌های غربی آن را تکذیب کردند که از بین آنان می‌توان به فرانسه اشاره کرد که گفت این موشک نمی‌تواند در طبقات بالایی جو عمل کند.

مدار

این ماهواره هم‌اکنون با زاویه میل مداری ۵۵٫۵ درجه در مدار است. ارتفاع مدار این ماهواره ۲۴۶ تا ۳۷۷ کیلومتر بوده و در هر ۹۰٫۷۶ دقیقه یک بار به دور زمین می‌چرخد.

بازتاب در رسانه‌های غربی

نیویرک تایمز اظهار داشت که پرتاب ماهواره امید فقط یک پیشرفت نمادین بوده‌است چرا که ماهواره بسیار کوچک بوده‌است ولی این عمل اشارات نظامی بالقوه‌ای در پی داشته‌است. این روزنامه همچنین به نقل از جفری فوردن از موسسه فناوری ماساچوست نوشت:ایران با وجود رویایویی مخالفت جهانی و تحریم‌های متعدد، به این مجمع (کشورهای دارای فناوری ماهواره) منحصر بفرد پیوست. وی حرکت ایران را یک شاهکار تکنولوژیکی توصیف کرد.

همچنین به نوشته هفته نامه نیوزویک این یک آزمایش شکست خورده دیگر برای پرتاب این موشک داشته‌است و :«طبق تحقیقات، تکنولوژی این ماهواره به ۵۰ سال قبل بازمی‌گردد و این مشابه راکتی است که ماهواره Sputnik روسی را در سال ۱۹۵۷ در فضا قرار داد.» پرتاب این ماهواره که به معنی افزایش برد موشک‌های ایران به ۲۵۰۰ کیلومتر است، به نفع هوادارن سپر موشکی آمریکا است.

دولت‌های غربی اعلام داشتند: ایران گام هراس انگیزی برداشته‌است تا موشک‌های دور بردی پرتاب کند که چه بسا قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای است  همچنین یکی از مسئولین عالی رتبه پنتاگون در گزارشی به شبکه سی ان ان گفت ایرانیان در پرتاب موشک موفق نشدند. وی افزود وزارت دفاع اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد موشکی که ایران از پرتاب آن خبر داد «به هدفی که برای آن طراحی شده بود نرسید»

واکنش کشورهای غربی

    * پرچم ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا: سخنگوی کاخ سفید رابرت گیتس، اظهار داشت عمل پرتاب ماهواره ما را متقاعد نمی‌کند که ایران به طور مسئولیت‌پذیرانه‌ای در حال پیشبرد ثبات و امنیت منطقه‌است.

    * پرچم بریتانیا بریتانیا: وزیر امور خارجه بریتانیا Bill Rammell در پی این پرتاب، «نگرانی‌های جدی» را اعلام کرد

طبقه بندی: آموزش،  اصطلاحات نجومی،  ماهواره ها، 
یکشنبه 28 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
ماهواره های ارتباطات تلفنی سیار

امروزه هر كس میتواند برحتی از ارتباطات  سیار تلفن ماهواره ای استفاده كند. ارتباطات تلفن سیارماهواره ‌‌‌ای این امكان را برای ما فراهم می سازد تا بتوانیم در هر نقطه از كره زمین ، با سایر نقاط مورد نظر خود ارتباط برقرار كنیم . ویژگی این نوع ارتباطات در این است كه علی رغم سیستم های سلولی زمینی ، هیچ نیازی به وجود سلول رادیوی در منطقه زمینی نبوده و در هر نقطه از روی كره زمین مانند وسط اقانوسها، مناطق كوهستانی ، میان جنگلها و ... میتوانیم از ارتباطات تلفنی استفاده كنیم.

ماهواره های شبكه تلفن سیار در مدارقطبی و در مدار پائین LEO   قرار دارند . تعداد ماهواره های لازم در مدار زمین ، جهت ، پوشش جهانی به ارتفاع ماهواره ها از سطح زمین و زاویه پرتو آنتنهای فرستنده گیرنده فضایی، بستگی دارد. واضح است  هر قدر ارتفاع مداری افزایش پیدا كند میزان پوشش زمینی افزایش یافته و تعداد ماهواره های كمتری جهت پوشش كامل مورد نیاز می باشد . همچنین هرقدر زاویه پرتوهای آنتن فضایی بزرگتر شود محدوه پوشش زمینی افزایش پیدا میكند . افزایش زاویه پرتو آنتنها ،مشكلات زیادی ایجاد میكند، مانند  ایجاد محدودیت در تخصص فركانس  به كاربران و در نتیجه محدودیت در سرویس دهی . با افزایش محدوده پوشش زمینی ممكن است تعداد كاربران تلفن سیار از تعداد كانالهای قابل دسترس خیلی بیشتر شده و نهایتا كارایی سیستم بشدت كاهش یابد.

معمولا بمنظور غلبه بر این محدودیت ، مناطق تحت پوشش یك ماهواره  را به سلولهای كوچكتری همانند سلولهای شبكه زمینی تلفن سیار(GSM )، تقسیم بندی مینمایند. اما سلولهای كه این ماهواره ها ایجاد میكنند بسیار بزرگتر از سلولهای زمین خواهند بود. به همین جهت به آنها مگا سلول می گویند.

در ماهواره های تلفن سیار از چندین آنتن با پرتو تشعشعی باریك برای فراهم ساختن سلولهای متعدد در یك پوشش زمینی استفاده میشود. اینكار امكان استفاده مجدد فركانس در سلولهای متعدد را همانند سلولهای شبكه (GSM ) فراهم می سازد . در این روش تنها سلولهای همجوار نمیتوانند از فركانس مشابه استفاده كنند.

معمولا پوشش هر ماهواره به 48 سلول تقسیم می شود. از آنجا كه ماهواره ها در مدار قطبی در حال حركت هستند ، برخلاف شبكه سلولی زمینی ، كاربران ثابت بوده ولی سلولها متحرك می باشند.

برای یك پوشش كامل 66 ماهواره نیاز است . این ماهواره ها در شش مدار زمین قرار گرفته و بعبارتی در هر مدار یازده ماهواره قرار میگیرد. چنانچه هر ماهواره در یك زمان ، 48 سلول را پوشش دهد ، در مجموع 3168 سلول توسط این شبكه فراهم می شود. هر سلول میتوان 250 كاربر را سرویس دهی نماید . این ماهواره ها بخاطر ویژگی ظاهریشان ، درهنگام غروب ویا طوع آفتاب بخوبی با چشم غیر مسلح قابل رؤیت از مناطق مختلف زمینی می باشند.

تمای تلفنهای ماهواره ای مجهز به گیرنده های GPS   بوده تا بتوانند موقعیت خود را در روی زمین برای شبكه ماهواره ای ارسال نمایند. شبكه ماهواره ای با دانستن موقعیت دقیق تلفنهای سیار، اقدام به سرویس دهی از طریق ماهواره ای كه در آن زمان در حال پوشش آن منطقه است، مینماید.

تلفن سیار ماهواره ای با تمام قابلیت های فوق دارای نواقصی مانند هزینه مكالمات سنگین، محدودیت در استفاده از آن در محیط های مسقف، سنگینی و حجیم بودن  گوشی در مقایسه با گوشی های شبكه سلولی و قدرت تشعشع بیشتر كه ممكن است مخاطراتی برای بشر داشته باشد، می باشد.

بمنظور آشنایی بیشتر با شبكه سیار تلفن ماهواره ای به بررسی سیستم ماهواره ایردیوم می پردازیم .

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
یکشنبه 28 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
شبكه ماهواره ای تلفن سیار ایردیوم

شبكه ماهواره ای ایردیوم یك سیستم فراهم كننده ارتباطات تلفن سیار است كه  با 66 ماهواره  در شش مدار زمین فعالیت میكند. از این شبكه میتوان برای برقراری ارتباطات تلفنی ،ارتباطات دیتا و یا پیجینگ در تمامی نقاط جهان بصورت سیار وقابل حمل توسط افراد ؛ استفاده نمود.

سرویس مخابراتی تلفن سیار ماهواره ای ایردیوم در اول نوامبر 1998 آغاز گردید. این پروژه در 13 آگوست 1999 دچار ورشكستگی مالی گردید. این ورشكستگی شدید مالی بدلیل خدمات نامناسب شبكه  به كاربران، رقابت شدید با شبكه سلولی زمینی (GSM ) ، افزایش شبكه سلولی زمینی ، سنگینی هزینه های  ارتباطی ، حجیم بودن گوشی های سیار در مقایسه با شبكه سلولی زمینی و محدودیت استفاده در محیط های مسقف ، ایجاد گردید.

ورشكستگی ایردیوم بر سایر پروژه های ماهواره ای تجاری نیز تآثر فراوانی  داشت ، مانند Teledesic   و برنامه های دیگری همانند: Orbcomm ، Ico، Global communication  و Globalstar .

بهر شكل ممكن ماهواره های ایردیوم در مدارهای زمین نگهداری شدند و سرویس آنها در سال 2001 ، توسط مؤسسه جدیدی بنام  LLC مجددا" آغاز گردید.

شبكه ماهواره ای ایردیوم بصورت گسترده توسط سازمان دفاع امریكا ، بمنظور ارتباطات نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. دروازه نظامی این ارتباطات در هاوایی قرار دارد.

دروازه های تجاری این شبكه در Tempe  و Arizona   قرار داشته و سرویسهای صوت ، دیتا و پیجینگ را برای مشتركان خود فراهم می سازد.

كاربردهای عمومی این شبكه شامل ارتباطات دریایی ، هوایی، دولتی،  صنعت نفت، علمی و سفرهای مكرر جهان میباشد.

موسسه ماهواره ای ایردیوم LLC  ، ادعا مكیند، از 30 سپتامبر 2005 تا كنون بیش از 137500 مشترك داشته كه 22%  افزایش نسبت به سال قبل داشته است.

نرخ ارتباطات تلفنی از تلفنهای باسیم زمینی به تلفنهای ماهواره ای ایردیوم 7 تا 14 دلار در دقیقه بوده و نرخ ارتباطات تلفنی از تلفنهای ماهواره ای ایردیوم به تلفنهای باسیم زمینی 1.50 دلار در دقیقه و نرخ ارتباطات بین تلفنهای ماهواره ای كمتر از 1 دلار در دقیقه می باشد.

بدلیل خصوصیات ویژه شبكه تلفن ماهواره ای در متراكم سازی دیتا و انتقال اطلاعات و همچنین تاثیرات تجهیزات الكترونیك در انتقال مكالمات ، تآخیز زمانی ایجاد شده توسط شنودگان قابل تشخیص می باشد.

تمامی شماره تلفنهای ایردیوم با پیش شماره های  8816+ یا 8817+  شروع میشوند. این پیش شماره های همانند پیش شماره یك كشور بصورت تجاری تعریف شده اند. علاو بر این پیش شماره ها، هشت شماره دیگر نیز وجود دارد كه نشاندهنده آدرس مشتركین شبكه می باشد.

آنتنهای ماهواره ارتباطات سیار ایردیوم از سه دریچه بزرگ صیقلی كه نسبت به همدیگر 120 درجه اختلاف دارند ، تشكیل شده اند . این آنتنها نسبت به بدنه ماهواره دارای زاویه 40 درجه میباشند. بخاطر این ویژگی ماهواره های ایردیوم در هنگام حركت در مدار خود نور خورشید را بطرف زمین منعكس میكنند، و باعث  رؤیت آنها بصورت نقاط پرنور ، مخصوصا در هنگام غروب و یا طلوع خورشید، میگردد. در چند ثانیه ای كه موقعیت ما بصورت مستقیم با انعكاسات نور خورشید قرار میگیرد ، این ماهواره  بصورت نقطه ای  بسیار پرنور و خیره كننده ای دیده می شود.

نور این ماهواره ها برای منجمان بسیار مزاحمت ایجاد كرده و موجب كاهش حساسیت دستگهاهای آنها میگردد.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
یکشنبه 28 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
جزئیات تكنیكی شبكه ماهواره ای ایردیوم

شبكه ایردیوم بمنظور تكمیل مدارهای ماهواره ای و ایجاد یك پوشش جهانی مناسب ، از  66 ماهواه مخابراتی استفاده میكند. این ماهواره ها در مدار پائین زمین (LEO )  و در ارتفاع 780 كیلومتری قرار دارند.

هر ماهواره ایردیوم با ماهواره همجوار خود از طریق لینكهای واسط مرتبط می باشد. در هر ماهواره چهار لیك واسط وجود داشته كه دوتای آنها برای برقراری ارتباط با ماهواره های جلوئی و عقبی بوده و دوتای دیگر برای برقراری با ماهواره های كناری است.

ماهواره های ایردیوم بصورت مدار قطبی بوده و زمان چرخش مداری حدود 100 دقیقه می باشد.

منطقه پوششی هر ماهواره توسط 48 پرتو باریك رادیویی،كه توسط آنتنهای تركیبی تولید میشوند، پوشش داده میشوند. و در این حالت هر ماهواره 48 سلول ارتباطی را ایجاد میكند.

ماهواره های ایردیوم دارای كامپیوترهای بسیار قوی با پردازشگرهای توانمندی هستند كه انتقال اطلاعات در شبكه را مدیریت میكنند. اغلب تماسهای تلفنی از طریق این كامپیوترها در فضا تعیین مسیر شده و اقدامات سوئچینگ صورت میگیرد.

چهار ایستگاه زمینی بهمراه  پایگاه های  فضایی وظیفه مسیریابی و انتقال بسته های اطلاعاتی را از مبدا به مقصد ، بعهده دارند.

هنگامی كه یك ماهواره پوشش سلولی را ترك كند ،ماهواره دیگری وظیفه سرویس دهی به مشتركان آن سلول را بعهده گرفته و بسته ها اطلاعاتی رامدیریت میكند.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
یکشنبه 28 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
ماهواره های نجومی

ماهواره های نجومی در واقع تلسكوپهای بزرگی هستند كه در فضای معلق هستند. بدلیل ارتفاع زیادی كه این ماهواره ها از سطح زمین دارند گازهای اتمسفری تآثیری بر روی دید این ماهواره ها نگذاشته و گرمای زمین نیز بر روی تجهیزات مادون قرمز این ماهواره ها بی اثر خواهد بود.به همین خاطر تلسكوپهای این ماهواره ها قادرند مشاهداتی تا ده برابر قوی تر از تلسكوپهای مشابه بر روی زمین داشته باشند.

این ماهواره ها از طریق آنالیز كردن طیف الكترومغناطیس مربوط به طول موجها مختلف نوری مانند( ماوراء بنفش ، اشعه ایكس ، طیف مرعی نور، مایكرویو و اشعه گاما) ، عكسهایی از اجسام بسیار دور تهیه میكنند.

ماهواره هابل یك ماهواره  نجومی بوده و عكسهای كه از این طریق تهیه می گردد عكسهایی نیستند كه توسط دوربینهای معمولی گرفته میشوند بلكه این عكسها از آنالیز طول موجهای امواج الكترومغناطیس موجود در فضا تهیه می شود. این امواج بر اثر انفجارت هسته ای در ستارگان بوجود می آید. ستاره های از این طریق كشف می گردند كه حتی نور آنها به زمین نرسیده و تنها از طریق امواج الكترومغناطیس شناخته می شوند.

ماهواره های نجومی نیز تواناییهای بسیار زیادی دارند كه در زیر به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

    *      از ماهواره های نجومی برای تهیه نقشه ستارگان و شكل سماوی استفاده می شود.

    *      از ماهواره های نجومی برای كشف اسرار غیر قابل مشاهده كهكشان مانند سیاه چاله ها استفاده می شود.

    *      از ماهواره های نجومی برای عكسبرداری از سیارات منظومه شمسی استفاده می شود.

    *      از ماهواره های نجومی برای شناسایی پدیدهای فضایی مانند برخورد سیارك ها و غیره استفاده میشود.

    *      از ماهواره های نجومی برای پاسخ دادن به هزاران اسرار علمی استفاده می شود.

ماهواره های نجومی بدلیل اینكه اطلاعات خود را از خارج از مدار داخلی خود تهیه می كنند با سایر ماهواره ها متفاوت می باشند.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
یکشنبه 28 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
ماهواره های جو شناسی

این ماهواره ها به منظور مطالعه و شناسایی لایه های جوی زمین مورد استفاده قرار می گیرند. ماهواره های جو شناسی از نوع اولین ماهواره های فضایی محسوب می شود.

ماهواره Alouette  اولین ماهواره جو شناسی است كه توسط كشور كانادا مورد استفاده قرار گرفت . هدف این ماهواره كاوش و تحقیق در لایه های تشكیل دهنده جوزمین بود . دانشمندان كانادایی در صدد بودند تا اطلاعاتی در مورد سرخی سپیده دم ، پرتوهای سفید فجرگاهی ، اجسام درخشان موجود در آسمان شمالی و لایه هایی كه بر روی امواج رادیویی مزاحمت ایجاد می كند را بدست آورند .

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
جمعه 19 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
ماهواره های جاسوسی

 ممكن است تاكنون زیاد واژه ماهواره های جاسوسی را شنیده باشید اما واقعا این ماهواره ها تا چه اندازه واقعیت داشته و چه توانایی های را دارند؟ در این مقاله تا حدودی با پاسخ این سئوالات آشنا خواهیم شد.

ماهواره های جاسوسی قادرند اطلاعات كشورهای مختلف جهان را بدون اطلاع آنها جمع آوری كرده و در اختیار سازمانهای جاسوسی خود قرار دهند. این ماهواره ها قادرند از اجسام روی زمین تصاویر رنگی  با كیفیت بالا تهیه نموده و آنها را تحت كنترل خود قرار دهند . این ماهواره ها میتوانند حركت یك نفر را بر روی زمین مشاهده كرده و مختصات مكانی او را تعیین كنند. این ماهواره ها حتی قادرند در خلال شب و یا هوای ابری بوسیله تجهیزات پیشرفته خود اقدام به عكسبردای كنند.

عموما ماهواره های جاسوسی بمنظوری جمع آوری اطلاعات نظامی دیگر كشورها و شناسایی استعدادهای نظامی آنها بكار برده میشود. این ماهواره ها همچنین اقدام به جمع آوری رادیویی دیگر كشورهانموده و مكالمات رادیوی آنها را مورد استراق سمع قرار می دهند . این اطلاعات ممكن است مربوط به مكالمات تلفنی ، ارتباطات فكس ، تلفنهای موبایل ، حتی ارتباطات اینترنتی كشورهای دیگر باشد.

این ماهواره ها می توانند در تمامی مدارهای زمین قرار بگیرند . اما عمده ترین فعالیت آنها در مدار پایین زمین است تا بتوانند  تمام نقاط زمین را تحت پوشش خود قرار دهند.

از این ماهواره ها همچنین میتوان بعنوان پایگاه های نظامی فضایی استفاده نمود و حتی كلاهك های هسته را در آنها مستقر نمود.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
جمعه 19 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
ماهواره های نظامی

ماهواره های نظامی را می توان به چهار شكل كلی تقسیم بندی كرد.

    1.ماهواره های عكسبردای اپتیكال

این ماهواره ها مجهز به دوربینهای عكسبرداری با لنزهای بسیار پرقدرت هستند و میتوانند تصاویر دیجیتالی دقیقی از اجسام روی زمین تهیه كنند. تصاویر تهیه شده توسط این ماهواره ها اپتیكال بوده و تنها از مناطقی تهیه میشود كه در پوشش نور خورشید قرار داشته باشند . این ماهواره میتوانند تصاویر سه بعدی از اجسام روی زمین تهیه نموده و قادرند ارتفاع اجسام را نیز تخمین زده و اطلاعات وسیعی از این طریق جمع آوری كنند.سالیان مدیدی ماهواره های عكسبرداری بصورت فوق سری محسوب می شدند، اما امروزه این ماهواره ها خدمات خود را بفروش می رسانند و هر كس می تواند از آنها بهرمند گردد.

با این وجود ماهواره های عكسبرداری جاسوسی توانایی خود را افزایش داده و اكنون  قادرند اجسام كوچكی به اندازه یك پرتغال را مشاهده كنند. و قادر هستند از آنها فیلمبرداری كرده و بطور مستقیم به زمین مخابره كنند.از این ماهواره ها در فعالیتهای نظامی بسیار استفاده می گردد. و در حملات نظامی از این ماهواره ها برای هدایت موشكها نیز استفاده میگردد.

   2.ماهواره های عكسبرداری راداری

 ماهواره های فوق دارای تكنولوژی پیشرفته تری بوده و از طریق امواج رادیویی و مادون قرمز اقدام به مشاده و تصویر برداری از مناطق مختلف زمین مكنند. با این تكنیك حتی میتوانند در خلا شب و یا از میان لایه های ابری اقدام به جمع آوری اطلاعات كنند. اینگونه ماهواره ها با ارسال امواج رادیویی با طول موجهای بسیار كم و در یافت انعكاس این امواج اقدام به شناسایی،  جهت یابی ، تعیین سرعت ، مشخص نمودن جنس اجسام و... می كنند. ماهواره جاسوسی LACROSSE    از این نوع می باشد كه در ادامه شرح آن خواهدآمد.

   3-  ماهواره های جمع آوری الكترونیك (Sigint )[1]

این ماهواره ها از سیستم های بسیار پیشرفته الكترونیكی بمنظور جمع آوری سیگنالهای رادیوی و استراق سمع آنها برخوردار هستند. این ماهواره ها هنگامی كه در فراز منطقه ای قرار بگیرند اقدام به شناسایی و جمع آوری سیگنالهای رادیویی آن منطق میكنند. همچنین این ماهواره دارای دیكشنریهای كامپیوتری قدرتمندی هستند كه به نسبت به علائم ، واژه ها ، كلمات خاصی حساس شده اند تا از میان اطلاعات پراكنده رایویی اطلاعات مورد نظر خود را شناسایی و جمع آوری كنند.

4- ماهواره های ارتباط نظامی

مآموریت این ماهواره فراهم ساختن فضای ارتباطی امن جهت ارتباطات نظامی در سراسر جهان می باشد . ارتباطات رادیویی این ماهواره بصورت دیجیتالی و در طیف گسترده رادیویی برقرارمی شود و از تكنیك های هوپینگ فركانس و هوپینگ زمانی از با رمزهای بسیار پیشرفته استفاده میكند . امكان شنود و یا پارازیت این ارتباطات بهیچوجه امكان پذیر نبوده و ارتباطات امنی را برای نظامیان مهیا می كند.

ماهواره های جاسوسی از سال 1960 توسط ایالات متحده امریكا و اتحادیه جماهیر شوروی مورد استفاده قرار می گرفته اند. اولین سری ماهواره های جاسوسی امریكا ماهواره (Discover ) نامیده می شد. از آنجا كه این ماهواره ها عمدتا در مدار قطبی زمین قرار می گیرند ، می توانند از تمام نقاط زمین اقدام به عكسبردار و جمع آوری اطلاعات نمایند.

سری بعدی ماهواره های جاسوسی امریكا با نام رمزی (KEYHOL ) یا KH  مورد استفاده قرار میگرفتند. این ماهواره  در مدار پایین زمین حدود 128 كیلومتری اقدام به عكسبرداری و جمع آوری اطلاعات می نمود.

ماهواره KH-9  سری دیگری از ماهواره های جاسوسی امریكا بود كه دارای وزنی حدود 30000 پوند و با نام ستعار BIG BIRD شناخته می شد. این نام را بخاطر حجم بزرگی كه این ماهواره داشت انتخاب كرده بودند.این ماهواره قادر به جمع آوری اطلاعات از میان لایه های قطور ابر و یا در تاریكی شب هستند.

ماهواره جاسوسی KH-11  با نام مستعار Kennan   در سال 1976 مآموریت خود را آغاز نمود . این ماهواره در مدار همزمان خورشیدی قرار گرفت .از دید هر ماهواره در مدار سنكرون زمین خورشیدی ،  خورشید همواره دارای زاویه ثابتی نسبت به اجسام روی زمین است . انتخاب این مدار به این منظور بوده كه بتوان از طریق  تغییر سایه اجسام به  ارتفاع آنها پی برد.

این ماهواره همچنین ازدستگاهی با تكنولوژی جدیدی برای تهیه عكسهای با كیفیت استفاده میكرد بنام (CCD ).

Charge Coupled Devices

تكنولوژی CCD  در سال 1969 توسط Bell Labs  امریكایی اختراع گردید. این دستگاه سبك دارای سنسورهای بی نهایت حساس برای عكسبرداری از اجسام است . حساسیت این وسیله 15 برابر بیشتر از فیلم های عكاسی بوده و سطح CCD  از سلولهای مشبك مستطیل شكلی كه دارای حساسیت نوری  میكروسكوپی است تشكیل شده اند. هنگامیكه تصویر یك جسم بر روی این صفحه قرار بگیرد سلولهای آن متناسب با میزان نور تولید جریان الكتریكی می نماید.

بوسیله این شبكه حساس تقریبا تمامی سلولهای نوری بشمارش در می آیند. بوسیله این تكنولوژی كه بر روی لنزهای پرقدرت دوربینهای ماهواره های جاسوسی قرار میگیرند ، تصاویر بسیا ر واضح و با رزولیشن بالا می توان تهیه كرد.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
جمعه 19 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
ماهواره جاسوسی LACROSSE

این ماهواره در دسامبر 1988 توسط آژانس فضای امریكا NASA  طراحی و ساخته شد. مبلغی بالغ بر 500 میلیون دلار هزینه ساخت این ماهواره گردید. ویژگی ماهواره LACROSSE همانند دیگر ماهواره های جاسوسی در میزان حساست عكسبرداری آن می باشد.

این ماهواره طیفی از انرژی مایكرویو را بر طرف زمین گسیل داشته و سیگناهای ضعیف منعكس شده از سطح زمین را دریافت میكند. بر این اساس ماهواه قادر خواهد بود اجسام روی زمین را حتی در هنگام شب و یا از میان توده های ابری مشاهده كند.

این ماهواره برای تولید انرژی لازم خود از پنلهای خورشیدی بسیار بزرگی استفاده میكند كه نسبت به سایر ماهواره ها بسیار قابل ملاحظه می باشد . همچنین این ماهواره از آنتنها ی مستطیل شكل بزرگی با ابعاد 16متر طول و 4 متر عرض برخوردار می باشد. این سطح مستطیل شكل خود از آنتنهای افقی وعمودی كوچكی تشكیل شده است كه در دریافت سیگنالهای ضعیف زمینی بسیار مفید می باشند.

ماهواره LACROSSE همچنین از تكنولوژی ([2](SAR  برخوردار می باشد. این سیستم راداری ماهواره را قادر می سازد  تا از میان تاریكی ، توده های آبری و یا مه بتوان تصاویری تهیه كند . این تكنولوژی در ماهواره  Radarsat  نیز بكار گرفته شده است. با این وسیله میتوان اجسام با طول یك متر را مشاهده كرد كه این میزان برای مشاهده ادوات نظامی ضروری است .

علارغم سایر روشهای عكسبرداری كه تصاویر بصورت پیوسته و یكجا ثبت می گردند ، در این روش تصویر یصورت اجزاء كوچك لحظه ای تشكیل می گردد.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
جمعه 19 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
ماهواره های ناوبری

ماهواره های ناوبری از سال 1950 بمنظور هدایت كشتی ها راه اندازی گردید. تا آن زمان كشتی های دریایی اطلاعات خود را تنها از طریق قطب نما و جهت ستارگان و طلوع و غروب خورشید بدست می آورند.

ایده استفاده از ماهواره های ناوبری در اول اكتبر 1957 با شروع فعالیت ماهواره ( Sputnik1 ) محقق گردید. دانشمندان دانشگاه Johns Hopkins   بمنظور هدایت این ماهواره از آزمایشگاه فیزیك این دانشگاه استفاده می كردند.

دانشمندان با استفاده از پدیده داپلر به این نكته پی برده بودند كه در ارتباطات رادیویی هرگاه فرستند یا گیرنده متحرك باشد از تغییری كه در فركانس آنها حاصل می شود می توان به موقعیت ، سرعت و جهت  فرستنده دست یافت .

در ابتداء با توجه به پدیده داپلر ماهواره ها امواج رایویی با طول موج مشخصی را ساتر میكردند كه گیرنده ها از آن طریق می توانستند به اطلاعات جغرافیای خود پی ببرند.

بعدها دانشمندان موفق شدند از طریق محاسبه سرعت و زمان طی شده توسط امواج، به فاصله مابین فرستندها و گیرنده ها دست پیدا كنند. در این روش محاسبات می بایستی كاملا دقیق بوده و زمان دستگاه های فرستنده با زمان دستگاه گیرنده دقیقا با یكدیگر سنكرون و همزمان باشند. بنا بر این با توجه به سرعت امواج رایویی كه برابر با سرعت نور می باشد چنانچه مدت زمان انتقال امواج را داشته باشیم می توانیم فاصله بین آنها را محاسبه كنیم.

ماهواره های (Navstar )

ماهواره های ناواستار به منظور ایجاد شبكه ماهواره ای  ناوبری بوجود آمدند . این ماهواره ها دارای فرستنده هایی هستند كه سیگنالهای دیجتالی را بصورت همزمان به زمین مخابره میكنند. این سیگنالها این امكان را برای كاربران فراهم میكند كه بتوانند موقعیت خود را برروی زمین ویا هر ارتفاعی تعیین كنند.

از آنجا كه این ماهواره ها سیگنالهای واحدی را بطور همزمان بطرف زمین ارسال میكنند ، هرگیرنده این سیگنالها را با فواصل زمانی مختلف متناسب با موقعیت خود دریافت میكند. سیگنالهای دریافت شده پس از آنالیز فاصله هر ماهواره را از دستگاه گیرنده معین میكند و با داشت حداقل چهار سیگنال از چهار ماهواره مختلف میتوان موقیت سه بعدی یك جسم را تعین كرد. با تكمیل شدن این ماهواره ها شبكه جهانی (GPS ) شكل گرفت.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
جمعه 19 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
شبكه موقعیت یاب جهانی (GPS )

اولین ماهواره شكل دهنده این شبكه كه از نوع ناواستار می باشد توسط  ایالات متحده امریكا در سال 1978 شروع بكار كرد و در سال 1985 ماهواره های این شبكه به 10 عدد افزایش یافت و هم اكنون 24 ماهواره ناوبری یك پوشش جهانی را ایجاد نموده است .

ماهواره های این شبكه در شش مدار مختلف درارتفاع 20200 كیلومتری زمین در حال چرخش می باشند و دو تناوب آنها 12 ساعت بوده و در هر شبانه روز دو بار بدور زمین می چرخند.

كاربران با دردست داشتن یك دستگاه گیرنده  موسوم به جی پی اس میتوانند موقعیت خود را در هرنقطه حتی در مناطق قطبی شناسایی كنند.

گیرنده های جی پی اس  پس از دریافت سیگنالهای حداقل چهار ماهواره و آنالیز آنها در كامپیوترها كوچك خود به فاصله مابین دستگاه جی پی اس  تا ماهواره های مربوطه پی برده و نهایتا موقعیت مكانی خود را تعیین مكند.

هرگاه مختصات جسمی را  نسبت به چهار ماهواره داشت باشیم می توانیم از روابط مثلثاتی موقعین آن جسم را در فضای آن چهار ماهواره شناسایی كنیم .تمام این محاسبات در دستگاههای جی پی اس انجام گرفته و نهایتا موقعیت مكانی دستگاه برای كاربران به نمایش گذاشته می شود.

از آنجا كه هر جی پی اس براحتی میتواند موقعیت طول و عرض جغرافیایی خود را شناسایی كند ، این دستگاه در صورت حركت براحتی میتواند در واحد زمان سرعت خود را محاسبه كرده و در اختیار كاربران قرار دهد.

تكنولوژی جی پی اس علاوه بر توانایی تعیین طول و عرض جغرافیایی ، ارتفاع و سرعت ، دارای توانایی های دیگری مانند معین كردن حركت زمین ، تغییرات سطح اقیانوسها و دریاهاو.. میباشد.

شبكه جی پی اس دارای پنج ایستگاه زمینی به منظور مونیتور كردن ماهواره ها و كنترل آنها می باشد. این ایستگاه در  , Diego Garcia  Hawaii, Kwajalein, Ascension Island ,Colorado Spring قرار دارند. آنتنها مركزی این ایستگاه ها در , Diego Garcia  .Ascension Island, Kwajalein قرار داشته و ایستگاه كنترل مركزی این شبكه بنام (MCS   ) در منطقه Falcon Air Force Base   واقع در Colorado  قرار دارد.

ایستگاههای مونیتورینگ تمامی 24 ماهواره را رهگیری كرده و اطلاعات خود را به مركز كنترل (MCS ) جهت كنترل مداری و بروز كردن ماهواره ها ارسال می كنند. این اطلاعات نهایتا توسط آنتنهای زمینی به ماهواره ها مخابره می گرد.

طبقه بندی: ماهواره ها،  اصطلاحات نجومی،  آموزش، 
جمعه 19 تیر 1388 توسط محسن | نظرات ()
(تعداد کل صفحات:5)      1   2   3   4   5  


این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات نجومی شما تاسیس شده است امیدواریم که اطلاعات ما مورد استفاده و رضایت شما قرار گیرد . ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازید . به دلیل نتایج حاصل شده از نظر سنجی سعی می کنیم تا پست ها را به گونه ای بنویسیم تا بیشتر مورد استفاده دانش آموزان عزیز قرار بگیرد .متشکریم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
آتشفشان ها در فضا (9)
تلسکوپ ها (20)
اسطرلاب (12)
ماده تاریک (15)
کتب نجومی (42)
کهکشان ها (32)
تاریخچه نجوم (11)
کسوف و خسوف (33)
مقالات جالب نجومی (44)
وسایل و ابزار نجومی (50)
دانشمندان علم نجوم (64)
اصطلاحات نجومی (130)
منظومه شمسی (41)
درباره علم نجوم (20)
نجوم در اسلام (43)
اجرام آسمانی (120)
دنباله دار ها (18)
سحابی ها (15)
ماهواره ها (39)
سیارک ها (15)
سیاه چاله (17)
ستارگان (31)
آموزش (115)
احسان
محسن
مهر 1391
شهریور 1391
فروردین 1389
بهمن 1388
آذر 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
تیر 1388
خرداد 1388
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Huddle
اندازه گیری فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از روش Halley
کهکشان کارت ویل
نکات جالب در مورد فضا
هاله تاریک (Dark halo)
نوار راه شیری
کهکشان راه شیری
کهکشان اندروما
ناحیه ساختار مارپیچ
شبه کره بسیار عظیم
برامدگی های کهکشانی
بازو های مارپیچی
کهکشان مار پیچی ( قسمت دوم )
کهکشان های نامنظم(قسمت دوم)
ویژگی کهکشان ها
لیست آخرین مطالب

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic